Βόλεϊ

Ο «άρχοντας» των Κυκλάδων

Ο Πανναξιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι των Κυκλάδων για τη 13η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ στη Σαντορίνη και έκανε βήμα τετράδας.

Ο Πανναξιακός επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών στο ντέρμπι των Κυκλάδων και βρέθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδό του στην τετράδα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην πρώτη θέση, όμως εξακολουθούν να ελπίζουν για την τετράδα.

Ο αγώνας, με εξαίρεση το τρίτο σετ, είχε συναρπαστική εξέλιξη. «Κλειδί» για τη νίκη του Πανναξιακού ήταν η «ανατροπή» που έκανε στο πρώτο σετ, όπου το 13-7 έγινε 14-15 και 16-20 και ο ΑΟ Θήρας απλά ισοφάρισε 20-20.

Ο ΑΟΘ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για να γίνει εύκολα το 1-2 και, στο τέταρτο σετ, ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20-20, ο Πανναξιακός ξέφυγε 20-23 και έφτασε στη νίκη.

Στις αρχή του τέταρτου σετ, η Άννα Σαλούστρου αισθάνθηκε αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους.

Ελένη Μεμετζή: «Δυστυχώς, παίζοντας σχεδόν σε όλο το ματς χωρίς υποδοχή, δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Η ήττα δεν αλλάζει τους στόχους μας, απλά πιστεύω ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως ο Πανναξιακός. Είχαμε πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω το γιατί».

Ατάνας Πετρόφ: «Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι για τη νίκη που ήρθε σε αυτό το νέο ξεκίνημα της ομάδας. Όλα τα κορίτσια έπαιζαν με συγκέντρωση και έδειξαν ότι ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι η Σαντορίνη. Κάθε πόντος είναι σημαντικός και στόχος είναι να βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Σήμερα, ήμασταν πολύ δυνατοί στο μπλοκ, ενώ και η επίθεσή μας λειτούργησε εξαιρετικά στα κρίσιμα σημεία».

Τα σετ: 26-28, 25-19, 9-25, 21-25

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 9 (8/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Καβαθά 12 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 5 (4/18 επ., 1 άσο), Βεργίδου 5 (2/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (14/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Αρτακιανού –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ., Ψυλλάκη Ι.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου, Γιόβιτς 9 (6/21 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ - 06% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/21 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ - 08% άριστες), Εμμανουηλίδου 20 (13/17 επ., 7 μπλοκ), Τσβετάνοβα 25 (21/38 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (52% υπ - 29% άριστες) / Πολίτη, Διώτη, Κιουτσιούκη 1 (1/1 επ.)