Ισπανία

Ο Βύντρα ξύπνησε τη «Μπάρτσα» (video)

Το γκολ του Βύντρα δεν πτόησε τη Μπαρτσελόνα, που διπλασίασε τις νίκες της επί της Λεβάντε, με το εμφατικό 5-1 στο «Camp Nou» και πήρε άνετα την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας «σφράγισε» άνετα η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί αν και είδαν τον Λουκά Βύντρα να δίνει προβάδισμα στη Λεβάντε στο «Camp Nou» στο 9’ δεν δυσκολεύτηκαν και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία, 5-1, τον επαναληπτικό του 4-1.

Ο Αντριάνο στο 28’ έκανε το 1-1 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Πουγιόλ στο 44ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα». Το «ξέσπασμα» του Αλέξις Σάντσες στο δεύτερο 45λεπτο (50’ και 52’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ ο Σεσκ Φάμπρεγκας στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ο αντίπαλος της ομάδας του Τάτα Μαρτίνο στα ημιτελικά θα βγει από το ζευγάρι της Σανταντέρ με τη Σοσιεδάδ.