Ο Κάντζι έκανε τη διαφορά

Στις νίκες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ επανήλθαν τα Τρίκαλα μετά την επικράτησή τους με 80-76 για την 14η αγωνιστική της Basket League έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κάντζι.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τα Τρίκαλα, καθώς επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ με 80-76 για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου (14η αγωνιστική) της Basket League, ενώ οι Δραμινοί γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Με τη νίκη αυτή τα Τρίκαλα έφτασαν στις πέντε νίκες και τους 19 βαθμούς και άφησαν πίσω τους τον ΚΑΟΔ, ο οποίος ακολουθεί με 18.

Κορυφαίοι για του νικητές ήταν οι Κάντζι με 20 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησαν ο Χάρις με 18 και ο Τσούπκοβιτς με 14. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο Τρότερ και ο Ζάρας με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο κλειστό γυμναστήριο των Τρικάλων και με τον Χάρις να σημειώνει γρήγορα πέντε πόντους, πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (11-2) από τον ΚΑΟΔ. Οι Δραμινοί απάντησαν γρήγορα με τον Σλαφτσάκη και τον Ζάρα και μείωσαν στο καλάθι (13-11), ενώ με το σουτ του Τρότερ η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (14-13). Τότε τα Τρίκαλα με τον Κάντζι να κυριαρχεί στη ρακέτα έκαναν ένα σερί 8-0 (22-13) και ξεμάκρυναν με επτά (24-17) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κάντζι έδειξε για άλλη μια φορά την αξία του κρατώντας τον ΚΑΟΔ σε απόσταση ασφαλείας (28-19). Ο Λο και ο Τσαλδάρης έφεραν την απόσταση των δυο ομάδων στους τρεις (30-27). Μετά το καλάθι του Χάρις (32-27) οι δυο ομάδες έμειναν άσφαιρες για δυο λεπτά και ο Αμερικάνος γκαρντ μαζί με τον Τρέισι επανέφεραν τη διαφορά στους εννιά πόντους (36-27). Ο Παπαμακάριος με λέι απ (36-29) έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει την κυριαρχία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όντομ με τον Τρότερ προσπάθησαν να φέρουν ξανά τον ΚΑΟΔ κοντά στο σκορ (36-33) αλλά με δυο βολές του Χάρις και το τρίποντο του Τρότερ άνοιξε πάλι το σκορ (41-33). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του Μέξα ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και κατάφεραν με ένα σερί 10-0, να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ (41-43) για πρώτη φορά στον αγώνα. Με το καλάθι του Τρότερ ο ΚΑΟΔ έφτασε το επιμέρους σκορ σε 16-3 και ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (44-49). Ωστόσο, οι Τρικαλινοί προτού ξεγλιστρήσει το ματς από τα χέρια τους, αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Κάντζι και κατάφεραν με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να είναι ξανά στη θέση του οδηγού (55-52).

Με τον Κάντζι και τον Τσούπκοβιτς η διαφορά άνοιξε ξανά (59-52), όμως οι παίκτες του Μέξα δεν το έβαλαν κάτω και με τους Τσαλδάρη και Τρότερ να «πυροβολούν» από τη γραμμή του τριπόντου έφεραν τις δυο ομάδες σε απόσταση τριών πόντων (65-62). Ο Καμερουνέζος σέντερ των Τρικάλων όμως είχε άλλη άποψη και με τέσσερις εύστοχες βολές επανέφερε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (71-62), ενώ ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο (76-67) ανέκοψε την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν. Αυτό ανέλαβε να το κάνει μόνος του στο τελευταίο δίλεπτο σχεδόν ο Ζάρας με ένα προσωπικό σερί 6-0 (76-73), αλλά ο Τσούπκοβιτς με καθοριστικό καλάθι έδωσε σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων. Ο τρότερ με τρεις πόντους μείωσε στους 2 (78-76) 15’’ πριν το τέλος. Ο Ίνγκραμ όμως έδωσε τη «χαριστική βολή» στον ΚΑΟΔ ευστοχώντας στις δυο ελεύθερες βολές και έγραψε το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-29, 55-52, 80-76

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Χάρις 19, Τσούπκοβιτς 14 (10ρ.), Ίνγκραμ 15, Τρέισι 7, Κάντζι 20, Πάνος 2, Χουχούμης 3, Μιλουτίνοβιτς, Σπανός, , Νικολόπουλος

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 20, Όντομ 2, Άτκινς 2, Μισέλ 1, Ζάρας 15, Σλαφτσάκης 8, Γεωργάκης, Λο 12, Τσαλδάρης 9, Παπαμακάριος 7

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης