MOTO GP

Ο Λορένθο νικητής στο φινάλε του Moto GP

Ο Χόρχε Λορένθο ήταν ο νικητής στη Βαλένθια και τον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η σεζόν στο Moto GP. Δεύτερος αλλά πρωταθλητής εδώ και… εβδομάδες ο Μαρκ Μάρκεθ.

Δύο χαμογελαστά πρόσωπα είχε το φινάλε της σεζόν στο Moto GP. Ο Χόρχε Λορένθο κατέκτησε τη νίκη στον τελευταίο του αγώνα με τη Yamaha (θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ducati), αλλά ο Μαρκ Μάρκεθ, που ήταν δεύτερος με Honda, πανηγύρισε τον τρίτο τίτλο της καριέρας του μαζί με τους συμπατριώτες του στη Βαλένθια.

Τρίτος ήταν ο Αντρέα Ιανόνε με Ducati, τέταρτος ο Βαλεντίνο Ρόσι με Yamaha και πέμπτος ο Μάβερικ Βινιάλες με Suzuki. Το επόμενο πρωτάθλημα θα αρχίσει από το Κατάρ στις 26 Μαρτίου.