Τένις

Ο Μάρεϊ αποκλείστηκε από το US Open

Ο Βρετανός τενίστας έχασε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά από τον Φερνάντο Βερντάσκο, σε έναν αγώνα που υπήρξε και διακοπή λόγω ζέστης.

Μετά από τρεις ώρες και είκοσι λεπτά ο Άντι Μάρεϊ ηττήθηκε από το νούμερο 32 της παγκόσμιας κατάταξης, Φερνάντο Βερντάσκο με 3-1 σετ, και αποχώρησε νωρίς από την διοργάνωση.

Ο Σκοτσέζος τενίστας μπορεί να είχε 125 κερδισμένους πόντους στα ράλι κόντρα στον Ισπανό αντίπαλό του, αλλά τα 48 αβίαστα λάθη και η αστάθειά του τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σερβίς, του κόστισαν την νίκη.

Γεγονός είναι πως οι τραυματισμοί που τον είχαν ταλαιπωρήσει τον τελευταίο χρόνο ήταν ένας ακόμη παράγοντας που τον έκανε να υστερεί στον τομέα της ταχύτητας.

Στο δεκάλεπτο διάλειμμα που έγινε μεταξύ τρίτου και τέταρτου σετ, λόγω υπερβολικής ζέστης, ο Μάρεϊ παραπονέθηκε στον διαιτητή ότι ο αντίπαλός του μίλησε με τον προπονητή του, κάτι το οποίο είναι ενάντια στους κανόνες. Παρά την ένσταση του Βρετανού τενίστα, δεν υπήρξε καμία ποινή προς τον Βερντάσκο.

Επιμέλεια: Δημήτρης Μπάφης