Κώστας Νικολακόπουλος

Ο μικρός δίπλα στον Αμπιντάλ…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος σχολιάζει στο sport-fm.gr την εικόνα των πιτσιρικάδων του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της προετοιμασίας.

• Όσο κι αν ήταν φιλικό αυτό το 0-2 από τους Ρώσους της Κράσνονταρ, ήταν και λίγο ρίσκο αυτό που έκανε ο Μίτσελ, να παίξει σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα με πιτσιρικάδες. Τέλειωσε το ματς με γκολκίπερ Χουτεσιώτη, στόπερ Βούρο κι αριστερό μπακ Βουτεσιώτη. Και είχε κι έξω δεξιά τον Σάλιακα στο ένα τρίτο του ματς.

• Βέβαια, αν δεν τους βάλεις σε ένα φιλικό, πότε θα πάρουν μία διεθνή, έστω φιλική, εμπειρία αυτά τα παιδιά, μπορεί να πει κάποιος.

• Όπως κι αν έχει, είναι ενδιαφέρουσα η εικόνα των μικρών του Ολυμπιακού.

• Κι αυτός που μου άρεσε σε ρόλο στόπερ είναι ο Βούρος. Δίπλα στον Αμπιντάλ ο μικρός έκανε πραγματικά καλή δουλειά. Δεν ξέρω αν είναι τόσο ψηλός όσο συνήθως είναι οι σέντερ μπακ, αλλά έδειξε ικανότητα στις επεμβάσεις και αρκετή ψυχραιμία.

• Ο Βουτεσιώτης έπαιζε για πρώτη ουσιαστικά φορά με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού και λογικό είναι να είχε λίγο τρακ. Πάντως, βγήκε με θράσος κάποιες φορές μπροστά.

• Ο Σάλιακας, που όπως κι ο Βούρος, έχουν παίξει κι επίσημα παιχνίδια με την πρώτη ομάδα, δεν μπήκε στο παιχνίδι όσο περίμενα-αλλά συνήθως είναι πιο εύκολο να φανεί ο νεαρός αμυντικός, από τον νεαρό επιθετικό.

• Ο Χουτεσιώτης δεν είχε ευκαιρία να δράσει. Στις δύο ευκαιρίες των Ρώσων όσο αυτός έπαιξε, τη μία φορά έσωσε ο Αμπιντάλ και την άλλη αστόχησε ένας κυνηγός της Κράσνονταρ.

• Για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έβαλε καθόλου τον Λυκογιάννη ο Μίτσελ, ενώ ο άλλος παίκτης που προέρχεται από την Ακαδημία του Ολυμπιακού, ο Διαμαντάκος, ξεκίνησε με ένα έξοχο 20λεπτο, στο οποίο ταλαιπώρησε πολύ την αντίπαλη άμυνα, αλλά στο β΄μισό του α΄ημιχρόνου χάθηκε.

• Κι ίσως εκεί πρέπει και να ρίξει το βάρος του ο μικρός: να έχει μεγαλύτερη διάρκεια-εκτός κι αν είναι θέμα δυνάμεων.