Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε!

Τη δυναμική επιστροφή του στο βόλεϊ γυναικών φώναξε ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινες» καθάρισαν 3-0 τον Ολυμπιακό και πανηγύρισαν την 1η νίκη (3-0) στου Ρέντη μετά από 3 χρόνια

«Άλωσε» το Ρέντη ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 3-0 σετ (30-32, 25-20, 25-20) του Ολυμπιακού για πρώτη φορά εκτός έδρας μετά από τρία χρόνια!

Οι «πράσινες» με αυτή την νίκη έδειξαν πως είναι ικανές να διεκδικήσουν φέτος μέχρι τέλους τον τίτλο και να εκθρονίσουν τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Κακές και χωρίς ομογένεια οι «ερυθρόλευκες» που ήταν σαφώς επηρεασμένες από τους τραυματισμούς των Κοσμά και Κωνσταντίνου.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για το «τριφύλλι» που πλέον έχει το απόλυτο με 15 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό τομέα, έχοντας διπλάσιους «άσσους» (10 έναντι 5) και έλεγχε πλήρως τον ρυθμό, καταφέρνοντας να υπνωτίσει τον αντίπαλο του.

«Κλειδί» του αγώνα ήταν ψυχολογικά η έκβαση του 1ου σετ με τον Ολυμπιακό να χάνει 3 σετ μπολ και τον Παναθηναϊκό να μένει ζωντανός με πόντους της Τσίμα και τελικά να επικρατεί με 32-30 στο 5ο σετ μπολ που κέρδισε με μπλοκ της Βίλκου και λάθος της Μποσκάτσι.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά (8-3, 10-8), όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός, μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, γύρισε το ματς και προηγήθηκε 13-12. Στους τελευταίους πόντους ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 έφτασε στο 22-19 και στην συνέχεια έφτασε στο 0-2 με 25-20.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-9, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πέρασε μπροστά 15-13, αλλά και πάλι οι «πράσινες» γύρισαν το ματς με τα σερβίς της Πατσέκο, ενώ η Τσίμα τελείωσε το ματς για το 25-20 και το 3-0.

Τα σετ: 30-32, 20-25, 20-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (0/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (8/29 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Μπραμπόροβα 11 (9/25 επ., 2 άσοο 32% υπ. – 26% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/6 επ., 1 άσο), Μποσκάτσι 11 (10/25 επ., 1 άσο), Κονόμι –λ (50% υπ. – 41% άριστες) / Κωσταντινίδου 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 4 (4/8 επ.), Καββαδία 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (5/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ., 46% υπ. – 21% άριστες), Βίλκου 12 (7/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (8/25 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Πατσέκο 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (47% υπ. – 40% άριστες) / Χρήστου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Μεταξά, Τσατσούρι

«Δεν περίμενα 3-0»

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Γιώργος Ρούσης επεσήμανε: «Περιμέναμε να κάνουμε μια καλή εμφάνιση, αλλά όχι να κερδίσουμε 3-0. Θα κρατήσουμε όσο μπορούμε την πρωτιά στο πρωτάθλημα, έχουμε ακόμα δύο δύσκολα ματς μέχρι το φινάλε του πρώτου γύρου. Με μία νίκη δεν παίρνεις πρωτάθλημα. Η τακτική μας λειτούργησε καλά, αλλά τα εύσημα ανήκουν στα κορίτσια, αυτά εκτελούν τις εντολές. Εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη του Ολυμπιακού και την ανετοιμότητα του. Σίγουρα στον δεύτερο γύρο θα είναι ένα άλλο ματς».

«Χάθηκε μία μάχη, όχι ο πόλεμος»

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης είπε: «Σαφέστατα πιο έτοιμοι από εμάς. Οι λόγοι είναι γνωστοί. Δεν είναι δικαιολογία οι τραυματισμοί και η καθυστερημένη έλευση της Βέσοβιτς. Όταν είσαι ο Ολυμπιακός πρέπει να μάχεσαι και να δίνεις το 100%. Είχαμε άγχος και αυτό φάνηκε. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος. Αν παίρναμε το 1ο σετ ίσως η έκβαση να ήταν διαφορετική. Χάθηκε μία μάχη, όχι ο πόλεμος».