Βόλεϊ

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Ολυμπιακό!

Την άνεση του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό «μιμήθηκε» στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ. Με την καλύτερή του φετινή εμφάνιση ο «Δικέφαλος» επιβλήθηκε 3-0 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς της Volleyleague

Θύμισε… πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ! Στον δεύτερο τελικό με τον Ολυμπιακό ο «δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε 3-0 σετ, αντέστρεψε την εικόνα που είχε δείξει στον πρώτο τελικό και ισοφάρισε σε 1-1 στους τελικούς της Volleyleague.

Η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα είχε άψογη επιθετική λειτουργία -με τον Σάσα Στάροβιτς να επιστρέφει από τραυματισμό και ηγέτη τον Τερζή- ανέκτησε την ψυχολογία πρωταθλητή και πήρε την πρώτη της φετινή νίκη στο έκτο ντέρμπι με την ομάδα του Πειραιά. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, έδειξε να χάνει την ψυχραιμία του κόντρα στον ανεβασμένο ΠΑΟΚ, κάνοντας εύκολα λάθη, ενώ ο κορυφαίος του προηγούμενου ματς, Αγκάμεζ, περιορίστηκε σε μια μέτρια μέρα.

Η σειρά επιστρέφει στο κλειστό του Ρέντη, όπου Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα μονομαχήσουν την ερχόμενη Δευτέρα (1/5) στις 19:00.

Το ματς:
Αποφασισμένος να ανατρέψει την εικόνα του πρώτου τελικού ήταν από την αρχή ο ΠΑΟΚ. Σε αντίθεση με το παιχνίδι στου Ρέντη, βρήκε επιθετικές λύσεις και έπαιξε αρκετά σε πρώτο χρόνο, με ένα σερί 6-0 να του δίνει νωρίς προβάδισμα (7-2). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τη νευρικότητα, με πολλά εύκολα λάθη και τον Αγκάμεζ να «μπαίνει» στο παιχνίδι μόνο για να μειώσει (12-11). Με νέο σερί (5-0) ο ΠΑΟΚ διεύρυνε ξανά τη διαφορά (17-12) και «γκάζωσε» για το 25-16 και το 1-0 σετ.

inner

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε σε σερβίς και επίθεση στο δεύτερο σετ, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τους γηπεδούχους. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν την σταθερότητα στην επίθεση του ΠΑΟΚ με ανεβασμένο μπλοκ και τον Αγκάμεζ, με το παιχνίδι να είναι αρκετά ισορροπημένο. Ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά τα ηνία του σκορ μετά από λάθος του Κολομβιανού και μπλοκ του Ανδρεάδη στο 12-9, με ένα 3-0 του Ολυμπιακού με άριστο μπλοκ να ισοφαρίζει σε 12-12. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ελαφρύ προβάδισμα, που έγινε +3 στο 21-18 μετά από σερί Στάροβιτς και επίθεση του Ντάντε. Ο Κοκκινάκης και ο Κόστα μάζεψαν τη διαφορά, όμως ο Στάροβιτς έκανε το 2-0 σετ με 25-20.

inner

Μάχη διαγωνίων έγινε στο τρίτο σετ, μεταξύ Στάροβιτς και Αγκάμεζ, με τον πρώτο να βγαίνει νικητής. Ο ΠΑΟΚ μπήκε εμφανώς ανεβασμένος και πήρε προβάδισμα, που ψαλίδισε ο Ολυμπιακός. Ο Αγκάμεζ ξεκίνησε σερί πόντων από το 11-10, δίνοντας το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», απάντησε ο Στάροβιτς στο 13-13, με το ματς να φτάνει στο 15-15 με δικές τους επιθέσεις. Η ελαφρά υπεροχή του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, με τα λάθη του Ολυμπιακού να τον βοηθούν να φτάσει στο 18-18. Με όπλο το μπλοκ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (18-20), με Σαφράνοβιτς και μπλοκ να δίνουν ξανά τα ηνία στον ΠΑΟΚ στο 21-20. Το ματς πήρε φωτιά στους τελευταίους πόντους, με τέσσερα λάθος σερβίς εκατέρωθεν να κάνουν το 24-24. Ο Ανδρεάδης έκανε το 25-24 για τον ΠΑΟΚ με μπλοκ του Τερζή να τελειώνει το ματς.