Κολύμβηση

Όγδοοι στην Ευρώπη Παπαρούνας - Φαφαλής

Την όγδοη θέση των 3μ. Συγχρονισμένων Καταδύσεων κατέλαβαν οι Στέφανος Παπαρούνας και Μιχάλης Φαφαλής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Στην πρώτη οκτάδα της Ευρώπης μπήκαν οι Στέφανος Παπαρούνας και Μιχάλης Φαφαλής με την παρουσία της στα 3μ. συγχρονισμένων καταδύσεων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του Βερολίνου.

Οι Έλληνες πρωταθλητές κατέλαβαν την όγδοη θέση στον τελικού του αγωνίσματος με βαθμολογία 368.37. Πρόκειται για μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό υγρό στίβο, αφού οι δύο αθλητές παρουσιάστηκαν στην κορυφαία διοργάνωση μετά από ελλιπή προετοιμασία λόγω των προβλημάτων που υπάρχουν στις εγκαταστάσεις των καταδύσεων.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Ρώσοι Ζακχάροφ και Κουζνέτσοφ με 464.64 βαθμούς. Δεύτερη θέση για τους Γερμανούς Χάουσντινγκ και Φεκ, οι οποίοι συγκέντρωσαν 438.15 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ουκρανοί Γκορσκοβόροφ και Κβάσα με βαθμολογία 433.98.