NBA

Όρθιοι με… Τζορτζ

Ο Πολ Τζορτζ με 37 πόντους κράτησε τους Πέισερς ζωντανούς δείχνοντας το δρόμο για τη νίκη με 93-90 απέναντι στο Μαϊάμι. Στα ρηχά ο Λεμπρόν.

Υπάρχει ακόμη σφυγμός στους Πέισερς. Ο Πολ Τζορτζ «οργίασε» έχοντας 37 πόντους, 31 στο δεύτερο ημίχρονο και 21 στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας στη νίκη με 93-90 επί του Μαϊάμι και τη μείωση του σκορ στη σειρά των τελικών της Ανατολής σε 3-2.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το -9 (41-50) ακόμη και σε +11 (77-66), αλλά οι πρωταθλητές πλησίασαν στον πόντο και είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Το τρίποντο του Κρις Μπος-ωστόσο-ήταν άστοχο στα 4,9’’ για το φινάλε και ο Ντέιβιντ Γουέστ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έμεινε στους 7 πόντους με 2/10 σουτ παίζοντας για μόλις 24:21 λόγω προβλημάτων με φάουλ. Κανονικά αγωνίστηκε ο Ρέι Άλεν ξεπερνώντας τον τραυματισμό του, αλλά απουσίασε για δεύτερο σερί ματς ο Κρις Άντερσεν. Ο έκτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει στο Μαϊάμι τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Δωδεκάλεπτα: 22-16, 33-42, 64-57, 93-90.

Πέισερς (Φόγκελ): Τζορτζ 37 (6 ριμπ., 6 κλεψ.), Γουέστ 19 (9 ριμπ.), Στίβενσον 12 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Χίμπερτ 10 (13 ριμπ.), Χιλ 9 (7 ριμπ.), Σκόλα 6, Γουότσον, Μαϊνμί, Μπάτλερ.

Χιτ (Σπόελστρα): Μπος 20 (10 ριμπ.), Ουέιντ 18 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Λιούις 18, Άλεν 15, Τσάλμερς 8 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Τζέιμς 7, Χάσλεμ 4, Κόουλ, Μπατιέ, Ντάγκλας, Μπίσλεϊ.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης