sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Όταν «κάρφωσε» ο Ίβιτς τον Άγιαξ (vids)

Τότε παίκτης του, τώρα προπονητής του. Ο Βλάνταν Ίβιτς είχε σκοράρει δις προ εξαετίας κόντρα στον Άγιαξ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό του Champions League.

Ο Άγιαξ, ο οποίος θα συναντηθεί με τον ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, είναι γνωστός σε όλους, αλλά ιδιαιτέρως στον νυν τεχνικό του «δικεφάλου του Βορρά».

Ο Βλάνταν Ίβιτς ήταν μέλος της ομάδας που αντιμετώπισε τον «Αίαντα» τη σεζόν 2010-11 και αποκλείστηκε με δύο ισοπαλίες και είχε σκοράρει δύο φορές. Το πρώτο ματς έληξε 1-1 στην «Amsterdam Arena» στις 28 Ιουλίου του 2010 για τους παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη που ισοφάρισαν στο 73’ με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό, απαντώντας στο τέρμα του Σουάρες (13’).

Άγιαξ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλεμπουργκ , Φαν Ντερ Βιλ , Φερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Ανίτα, Ενόχ, Λίντγκρεν (62' Ντε Τσέουβ), Εμάνουελσον (78' Σαρπόνγκ), Ντε Γιονγκ, Σουλεϊμάνι (66' Ερικσεν), Σουάρες.

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Χαλκιάς (15' λ. τρ. Κρέσιτς), Μπουσαϊντι, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ, Βιτόλο, Γκαρσία, Ιβιτς (75' Φωτάκης), Βιεϊρίνια, Σορλέν, Σαλπιγγίδης (90'+ Παπάζογλου)

Η δεύτερη αναμέτρηση που είχε πολύ σασπένς, ήρθε 3-3 στις 4 Αυγούστου του 2010 στην Τούμπα. Ο Βιεϊρίνια άνοιξε το σκορ στο 16’, οι Ολλανδοί ανέτρεψαν την κατάσταση με τους Σουάρες (48’), Ντε Γιόνγκ (50’) και ο Λίντγκρεν έκανε το 3-1 στο 56’. Ένα λεπτό ο Σαλπιγγίδης μείωσε σε 3-2 και ο Ίβιτς ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαίντι, Σνάουτσνερ (84' Φιλομένο), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο (64' Μουσλίμοβιτς), Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Σορλέν.

Αγιαξ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλενμπουργκ, Βαν ντερ Βιλ, Ανίτα, Αλντερβάιρελντ, Βερτογκεν, Λιντγκρεν, Ντε Ζέου, Ντε Γιονγκ, Σουάρες (91' Ολεγκιέν), Σουλεϊμάνι (78' Ερικσεν), Εμάνουελσον.

Επιμέλεια: Αποστόλης Λιβάνιος