Βόλεϊ

Ούτε… κουβέντα ο Ολυμπιακός!

Κανένα περιθώριο συζήτησης για το ποιος είναι το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν άφησε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού 3-0 σετ στου Ρέντη και έκανε το πρώτο βήμα.

Το πρώτο βήμα έγινε κόκκινο. Ο Ολυμπιακός έκανε… ποδαρικό στις νίκες στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών με τον καλύτερο τρόπο, καθώς επιβλήθηκε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν αντιστάσεις κυρίως στο τρίτο σετ, όμως από κει και πέρα επέβαλλαν τη δύναμή τους και ξεκίνησαν με «καθαρή» νίκη την προσπάθειά τους.

inner

Μπραμπόροβα και Γιώτα ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό,που δεν… πληγώθηκε απ’ τα λάθη στην επίθεση, αφού βρήκε αρκετό χώρο στην υποδοχή του Παναθηναϊκού που βρέθηκε σε κακή μέρα. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μόνο μετά το 17-12, καταφέρνοντας να μειώσει σε 20-17, όμως ένα σερί 5-0 των «ερυθρόλευκων» έκανε το 1-0 στα σετ.

inner

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το 8-5. Βέσοβιτς και λάθος της Μερτέκη έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (10-6), ενώ ένα ακόμα σερί 4-0 του Ολυμπιακού εκτόξευσε τη διαφορά με 17-9. Χρήστου και Τσίμα «ψαλίδισαν» τη διαφορά, όμως ο Ολυμπιακός «γκάζωσε» και με τις Γιώτα και Μπραμπόροβα έκανε το 2-0 στα σετ.

inner

Πιο ανταγωνιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ, ανεβάζοντας τα ποσοστά στην επίθεση. Ένα σερί 3-0 του έδωσε τα ηνία στο 12-11, με τη Χρήστου να ξεχωρίζει, αλλά και τα λάθη του Ολυμπιακού να δίνουν ευκαιρίες στις «πράσινες». Μπραμπόροβα και Γιώτα πάλι έδωσαν τα ηνία στον Ολυμπιακό (18-15), που πίεσε απ’ το σερβίς και έφτασε στη νίκη.

Το δεύτερο ματς της σειράς έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή (24/4) στις 18.00, ενώ ο τρίτος αγώνας της σειράς θα γίνει την Δευτέρα 29/4 και ώρα 19.00 στο κλειστό του Ρέντη.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-21

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (6/12 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (13/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 άσο), Νέσοβιτς 8 (8/25 επ.), Κονόμι –λ (38% υπ. - 23% άριστες) / Τέζα, Κοκκινάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/26 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 7 (4/23 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 56% άριστες), Πατσέκο 2 (2/2 επ.), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 35% άριστες) / Χρήστου 6 (6/15 επ., 38% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου.