Euroleague

Ούτε τώρα η Μάλαγα!

Την πέμπτη της ήττα, σε ισάριθμες αγωνιστικές στο TOP 16 της Ευρωλίγκας γνώρισε η Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς ηττήθηκε με 68-60 από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ!

Πότε… ποτέ! Ούτε με τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ έκανε «σεφτέ» στο TOP 16 της Ευρωλίγκας η Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 68-60. Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Βέσελι με 17 και τον Νίκο Ζήση να προσθέτει άλλους 2 και να μοιράζει 4 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Στέφανσον και Βάσκεθ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν άποντος στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφανσον, η Ουνικάχα Μάλαγα είχε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-16). Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ δεν επέτρεψε να ξεφύγει ο ρυθμός, με το ματς να γίνεται ντέρμπι και την ομάδα του Ζοάν Πλάθα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 30-28.

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Φενέρ επέβαλε το ρυθμό της και με τον Γκάουντλοκ να έχει πάρει… φωτιά, είχε το προβάδισα μέχρι το τέλος (40-49). Το ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ήταν στο +7 (57-63), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως, η Μάλαγα κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους (60-63), αλλά οι Τούρκοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 68-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 30-28, 40-49, 60-68.