Βόλεϊ

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε η Εθνική Ανδρών

Στο τάι μπρέικ ηττήθηκε η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών από την οικοδέσποινα του τουρνουά, Εσθονία, και ολοκλήρωσε χωρίς νίκη την παρουσία της στο φετινό World League.

Έφτασε πολύ κοντά σε μεγάλη ανατροπή, όμως τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στο φινάλε των υποχρεώσεών της στο World League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε καλή εικόνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό από τα δύο τουρνουά της διοργάνωσης, αποχαιρετώντας τελικά χωρίς νίκη.

Οι οικοδεσπότες του δεύτερου τουρνουά μπήκαν δυνατά στο μαςτ και προηγήθηκαν χωρίς πρόβλημα στα σετ. Η Εθνική, από την άλλη, δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Βρήκε τις απαντήσεις με καθαρό μυαλό στην επίθεση πήραν το προβάδισμα, που διατηρήθηκε μέχρι τέλος για το 25-21.

Αντίστοιχη εικόνα και στο τρίτο σετ. Παρότι οι Εσθονοί ισοφάρισαν στο 19-19, το σύνολο του Κώστα Αρσενιάδη απάντησε για το 25-22 και έκανε το 2-1 . Τα εύκολα λάθη της Εθνικής έδωσαν προβάδισμα και ψυχολογία στους γηπεδούχους, που έφτασαν στο +4 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 25-17, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Με δύναμη από το σερβίς οι Εσθονοί πήραν προβάδισμα και στο τάι μπρέικ, φτάνοντας στη νίκη.

*Στον αγώνα που προηγήθηκε, το Κατάρ νίκησε τη Βενεζουέλα 3-1.

Τα σετ: 13-25, 25-21, 25-22, 17-25, 11-15
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Κασαμπαλής 4 (3/4 επ., 1 άσο), Τσέλιος 10 (8/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (20/45 επ.), Τακουρίδης 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φράγκος 15 (14/31 επ., 1 άσο, 66% υπ. – 29% άριστες), Κοκκινάκης 13 (9/29 επ., 4 άσοι, 77% υπ. – 30% άριστες), Γκαράς –λ (59% υπ. – 32% άριστες) / Ανδρεάδης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής.

Εσθονία (Κρετού) Κρέεκ 15 (8/14 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Τούμπαλ Κ., Ταχτ 19 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 04% άριστες), Βένο 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ), Ράαντικ 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρίκμπεργκ –λ (60% υπ. – 16% άριστες) / Τέπαν 10 (7/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κόλο 1 (1/8 επ., 14% υπ. – 14% άριστες), Τούμπαλ Ν., Άγκανιτς 5 (2/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ).