Βόλεϊ

Πάλεψε, αλλά λύγισε η ΑΕΚ

Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά λύγισε στο τάι μπρέικ η ομάδα γυναικών βόλεϊ της ΑΕΚ στο πρώτο ματς που έδωσε για τα προκριματικά του Τσάλεντζ Καπ στη Λευκορωσία κόντρα στη Μινσκ.

Στο τάι μπρέικ λύγισε η ΑΕΚ στην Λευκορωσία, όπου ηττήθηκε στο πρώτο ματς των προκριματικών του Τσάλεντζ Καπ απ’ την Μινσκ.

Οι κιτρινόμαυρες έχασαν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, όμως στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και έκαναν άνετα το 2-1. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο τέταρτο σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ, όπου η ΑΕΚ λύγισε απ’ τα συνεχόμενα λάθη και γνώρισε την ήττα.

Κορυφαία για την ΑΕΚ ήταν η Μαρία Σπανού με 20 πόντους και ακολούθησαν με 15 οι Κωνσταντίνου και Ιβάνοβα.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 26/11 στις 20.00, με την ομάδα του Ρουμελιώτη να θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί στην επόμενη φάση, ενώ σε περίπτωση νίκης στο τάι μπρέικ η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα αποκλειστεί.

Τα σετ: 3-2 (27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-07)

Μινχάνσκα (Χούλεβιτς): Κανάνοβιτς 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σιλάντσεβα 17 (16/52 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 10% άριστες), Σέριουκ 18 (15/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 28% άριστες), Λιτρβίνοφσκα 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρίσεβιτς 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Καλινούσκαγια 9 (4/19 επ., 5 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (56% υπ. - 22% άριστες) / Τουπίκινα 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιουλεμπιάκινα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Μπαμπένκα 1 (1 άσο)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/50 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (15/31 επ., 36% υπ. – 11% άριστες), Λαμπρινίδου 9 (1/15 επ., 8 μπλοκ), Σπανού 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 06% άριστες), Καβαθά 14 (3/6 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (55% υπ. – 15% άριστες) / Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελιά