Βόλεϊ

Παναθηναϊκός με καρδιά, γονάτισε τον ΠΑΟΚ!

Με μεγάλη ανατροπή και κατάθεση ψυχής το «τριφύλλι» επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ των πρωταθλητών και πήρε μια ακόμα βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ και φοβερή ανατροπή πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός επί του ΠΑΟΚ, στην 19η αγωνιστική της Volleyleague και πήρε μεγάλη ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Παρά τα προβλήματα που ταλαιπωρούν τον σύλλογο, οι «πράσινοι» έκαναν κατάθεση ψυχής στο κλειστό του Μετς και μετέτρεψαν σε θρίλερ ένα ματς, που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές.

Μάλιστα, έσπασε και την «κατάρα» των τάι μπρέικ, αφού σε πέντε ματς μέχρι τώρα έχει χάσει τη νίκη στο πέμπτο σετ.

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, δεν κατάφερε να συνέλθει από την ήττα με τον Φοίνικα και τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, γνωρίζοντας την Πέμπτη του ήττα για φέτος.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του πρώτου σετ, με τον Παναθηναϊκό, όμως να ακολουθεί από κοντά και να ισοφαρίζει στο 18-18. Ένα σερί τεσσάρων πόντων αύξησε ξανά τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο (18-22). Πελεκούδας και λάθος του Μπατατζίμ έφεραν στον πόντο το σετ. Παρότι ο τελευταίος χάλασε το πρώτο ματς μπολ (19-24), επίθεση του Σαφράνοβιτς έκανε το 1-0 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο σετ, το σύνολο του Ρίτσι πήρε γρήγορα το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι τέλους. Ένα επιμέρους σερί 9-1 του ΠΑΟΚ του έδωσε ισχυρό προβάδισμα (17-9), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ψυχή και έφερε «τούμπα» το σετ. Οι «πράσινοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, με τον Ανδρεόπουλο να αλλάζει την εικόνα του σετ και να μειώνει στον πόντο (21-22). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με πρώτο χρόνο του Τακουρίδη, όμως Τζόνσον και Ανδρεόπουλος ισοφάρισαν σε 23-23, με δύο λάθη του Κουμεντάκη να τελειώνουν το σετ για το 1-1.

Η εικόνα του τρίτου σετ ήταν αντίστοιχη, με τη διαφορά ότι ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Το σύνολο του Ρίτσι μπήκε δυνατά και κράτησε ελαφρύ προβάδισμα, που, με ένα σερί έξι πόντων, έφτασε στο 16-8. Ένα μίνι σερί των πράσινων μείωσε, όμως δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τον ΠΑΟΚ, που έκανε το 2-1 σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ το ματς πήρε φωτιά. Ο ΠΑΟΚ πήρε μικρό προβάδισμα στο 11-8, με τους πράσινους να ισοφαρίζουν και να συνεχίζουν μαζί πόντο-πόντο. Στους κρίσιμους πόντους ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, με λάθη του ΠΑΟΚ και τους Μπατατζίμ και Ανδρεόπουλο κορυφαίους παίκτες να στέλνπουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι για τους πολύτιμους βαθμούς και διατήρησαν προβάδισμα 2-3 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Η διαφορά άνοιξε στο 13-9 με λάθος του Τακουρίδη, όμως ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Μπέλου «καθάρισε» το σετ και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.