Γενικά

Πανηγυρίζει ο Εντινγκά, όχι και ο Ολυμπιακός

Καθυστερεί η επιστροφή του Ντελβίν Εντινγκά από την Ισ. Γουϊνέα, καθώς το Κονγκό πέρασε στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα, μετά το 2-1 επί της Μπουρκίνα Φάσο. Δεύτεροι στον όμιλο οι διοργανωτές.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα πήρε το Κονγκό του Ντελβίν Εντινγκά, καθώς νίκησε με 2-1 την Μπουρκίνα Φάσο και ολοκλήρωσε με συγκομιδή επτά βαθμών την πρώτη φάση της διοργάνωσης, που διεξάγεται στην Ισημερινή Γουϊνέα.

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όπως και στα άλλα δύο ματς (Γκαμπόν, Ισημερινή Γουϊνέα).

Η ομάδα του παραλίγο να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της, καθώς ήταν μπροστά με 1-0 μέχρι το 86’, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Μπιφουμά στο 52’, αλλά ο Ενγκουεσί έδωσε τη λύση ένα λεπτό αργότερα.

Ο Μπαλμπόα με πέναλτι έκανε το 0-1 στο 55’ και ο Εντού Σαλβαδόρ «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του με γκολ που σημείωσε στο 86ο λεπτό.