Χάντμπολ

ΠΑΟΚ με… τσαμπουκά στον τελικό!

«Νταηλίκι» στον τελικό Κυπέλλου χάντμπολ προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ! Κάνοντας μεγάλη ανατροπή, ο «δικέφαλος» έστειλε τον ημιτελικό με τον Φίλιππο στην παράταση κι εκεί με ήρωα τον Βεσελίνοβιτς επικράτησε 26-25

Μετά από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό στο 15ο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών και μπροστά σε 1.500 φιλάθλους στο κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση 26-25 τον Φίλιππο Βέροιας με πέναλτι του Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς σε… νεκρό χρόνο.

Ο ΠΑΟΚ προκρίνεται για 4η φορά στην ιστορία του σε τελικό μετά το 2012 (Πάτρα), το 2013 (Κέρκυρα) και το 2015 (Θεσσαλονίκη), ενώ θα διεκδικήσει το 3ο του τρόπαιο μετά τις κατακτήσεις το 2012 και το 2015 κόντρα στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Φίλιππο να ελέγχει το παιχνίδι έως το 47’ όταν και προηγήθηκε με πέντε γκολ διαφορά (18-13), έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Μπάμπη Δομπρή (8 γκολ) και Πέτρο Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια.

Η είσοδος του Μαστορογιάννη άλλαξε την εικόνα για τον ΠΑΟΚ που έπαιξε με περισσότερο πάθος. Ο έμπειρος πλέι μέικερ με ατομικές ενέργειες και εξαιρετικά γκολ βοήθησε όλη την ομάδα και έτσι ο «δικέφαλος» του Βορρά ισοφάρισε 18-18 στο 55’ με σερί 5-0.

Ο Φίλιππος είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση όταν ο Δομπρής έγραψε στο 59:33 το 21-20, αλλά ο Μαστορογιάννης ισοφάρισε στο 59:52 και έτσι όλα κρίθηκαν στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά 23-21 με τα σημαντικά γκολ του Κυπραίου και για πρώτη φορά μετά το 6-7 στο 19’!

Ο Φίλιππος επέστρεψε στο ματς, ισοφαρίζοντας με τον Δημοσθένους σε 24-24 στο 68:23 και ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Πετρίδης κέρδισε πέναλτι σε άμυνα μέσα από τα 6 μέτρα και ο Σλόμπονταν Βεσελίνοβιτς σκόραρε, στέλνοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 4-5, 6-7, 8-7, 10-9 (ημχ.), 12-11, 14-11, 16-13, 18-14, 18-18, 21-21 (κ.α.), 24-25, 25-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αποστολίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 8, Δημοσθένους 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 1, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δημ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 4, Κόντης 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 6

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Παρατηρητές: Μεϊμαρίδης- Χατζηγεωργίου

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/3-7/8.