Euroleague

Παρά τρίχα!

Ένας κακός Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα… δύσκολα απέναντι στη Νεπτούνας, αλλά πήρε τη νίκη (85-81) στην παράταση και έτσι έκανε το 3/3 στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Ρεκόρ καριέρας από τον Σπανούλη.

Έπαιξε πάλι με τη… φωτιά, αλλά και πάλι δεν «κάηκε» ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» για άλλη μία φορά ήταν κακοί, όμως πήραν τη νίκη με 85-81 κόντρα στη Νεπτούνας -στην παράταση (76-76 κ.α.)- και έκαναν το 3/3 στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε το ματς με 34 πόντους, με αποτέλεσμα να σπάσει το προσωπικό του ρεκόρ πόντων και παράλληλα να γίνει ο πέμπτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης. Καθοριστικοί στο τέλος της παράτασης από τη γραμμή των βολών οι Πέτγουεϊ και Σλούκας.

Για άλλη μία φορά φέτος, ο Ολυμπιακός είχε τραγικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Χωρίς καν να έχουν συμπληρωθεί πέντε λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» μετρούσαν ήδη πέντε λάθη, ενώ τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν τη δυνατότητα στη Νεπτούνας να είναι μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος (12-9). Όμως, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δούλεψε καλά η περιφέρεια της ομάδας του Πειραιά, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (12-14), το οποίο και διατήρησε (15-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε ένας άλλος… Ολυμπιακός, με τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να ήταν σαφώς βελτιωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σλούκας ήρθε «ορεξάτος» από τον πάγκο και έκανε καλή δουλειά στην οργάνωση του παιχνιδιού, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» σε διψήφιο αριθμό (17-27). Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν τον ίδιο ρυθμό περίπου μέχρι τα μισά της περιόδου, καθώς για τα επόμενα τρία λεπτά έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Έτσι , η Νεπτούνας μείωσε στους πέντε τη διαφορά (26-31), με τους Αγραβάνη και Σπανούλη να διαμορφώνουν στο τέλος το 30-38.

Όπως και ξεκίνησε το ματς, έτσι έκανε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι κακές επιλογές των παικτών του Μίλαν Τόμιτς, σε συνδυασμό με τις αργές επιστροφές στην άμυνα, έδωσαν τη δυνατότητα στη Νεπτούνας να κάνει ένα σερί 7-0 και να πλησιάσει στον πόντο (37-38). Στη συνέχεια, οι Ντάνστον και Σπανούλης προσωρινά «ξεκόλλησαν» την ομάδα του Πειραιά (39-46), αλλά το… μπλακ άουτ δεν άργησε να έρθει και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά (47-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, αφού οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 55-55.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς συνέχισαν να δείχνουν το τραγικό πρόσωπό τους και στο παρκέ, με τη Νεπτούνας να φτάνει στο +5 (63-58), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί «μίλησε» ο Σλούκας, ο οποίος μάζεψε τη διαφορά (63-62), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν έδειξε ικανός να κάνει ένα καλό… ξέσπασμα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν (70-65), περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Λίγο πριν το τέλος, ο Σπανούλης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (74-76), αλλά ο Ζαβάτσκας έφερε το ματς στην ισοπαλία (76-76), στα 18,4’’. Στην τελευταία επίθεση βγήκε ο Ντάνστον (!) στο τρίποντο, το οποίο ήταν φυσικά άστοχο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με ένα εύστοχο τρίποντο του Σπανούλη ξεκίνησε η παράταση (76-79), με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το +3 (78-81), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Αλλά και πάλι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στατικοί και κακοί στην επίθεση, με τη Νεπτούνας να φέρνει το ματς στον πόντο (80-81), όμως 2/2 βολές του Πέτγουεϊ και 1/2 από τον Σλούκα διαμόρφωσαν το τελικό 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76 (κ.α.), 81-85.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρντζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2/6), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1τρ., 7ρ.), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6τρ., 7ασ.), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2τρ., 6ρ.).