Βόλεϊ

«Παραδόθηκε» η ΑΕΚ στη Σαντορίνη

Άσχημα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τον Β’ γύρο της Α1 βόλεϊ γυναικών η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 3-1 σετ απ’ τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη και νιώθει την… ανάσα του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Στραβά ξεκίνησε το 2015 για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό οι «κιτρινόμαυρες» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες ούτε στη Σαντορίνη, όπου ηττήθηκαν 3-1 σετ απ’ τον ΑΟ Θήρας.

Από την άλλη, η ομάδα της Ελένης Μεμετζή πήρε το σημαντικό τρίποντο και πλησίασε στους δύο βαθμούς την ΑΕΚ στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν αυτές που μπήκαν δυνατά στο ματς και έκαναν το 1-0 στα σετ, όμως οι γηπεδούχες -που είχαν στο πλευρό τους δυναμική υποστήριξη από αρκετό κόσμο- έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση, σε ένα σετ που κρίθηκε στους τελευταίους πόντους.

Η ισοφάριση αποσυντόνισε την ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη, που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στη συνέχεια του ματς, με τα συνεχόμενα λάθη της να οδηγούν την Θήρα σε μια άνετη νίκη.

Έτσι, η ΑΕΚ παραμένει στην τέταρτη θέση με 21 βαθμούς, ενώ ο ΑΟ Θήρας πλησίασε με 19.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-19, 25-18

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Καβαθά 18 (8/11 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 19 (15/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 11 (6/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βεργίδου 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τένεβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 37% υπ. – 22% άριστες), Αρτακιανού –λ (46% υπ. – 25% άριστες) / Μουντάκη 5 (5/27 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 3 (3/4 επ.), Ιβάνοβα 8 (8/28 επ., 36% υπ. – 23% άριστες), Γιακουμή 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ), Κατσαντώνη 18 (12/27 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 18 (15/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 18% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 22% άριστες) / Νικούλη, Φάκη, Λαγουδάκη