MOTO GP

Πάρτι και… pole από Λορένθο

Ο Χόρχε Λορένθο γιόρτασε τα 26α γενέθλιά του κατακτώντας την pole position στις κατατακτήριες του Σαββάτου εν όψει του Grand Prix της Χερέθ.

Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαίωσε… Ο λόγος για τον Χόρχε Λορένθο, που κάνοντας τον καλύτερο χρόνο του διημέρου (1:38,673) κατέκτησε την pole position στις κατατακτήριες του Σαββάτου, ανήμερα των 26ων γενεθλίων του. Έτσι ο παγκόσμιος πρωταθλητής θα εκκινήσει από θέση ισχύος στον τρίτο αγώνα της σεζόν στο Moto GP, που θα γίνει την Κυριακή στην πίστα της Χερέθ στην Ισπανία.

Αυτή ήταν η 53η pole position στην καριέρα του Ισπανού αναβάτη της Yamaha (27η στη μεγάλη κατηγορία). Ο δεύτερος γύρος των κατατακτήριων ήταν… επεισοδιακός, καθώς πτώσεις είχαν οι Βαλεντίνο Ρόσι, Ντάνι Πεδρόσα και Καλ Κράτσλοου, ευτυχώς δίχως συνέπειες για τους ίδιους.

Δεύτερος ήταν ο Ντάνι Πεδρόσα με Repsol Honda σε απόσταση 0,247’’ από τον Λορένθο, ενώ τρίτος ήταν ο ομόσταυλός του Μαρκ Μάρκεθ με διαφορά 0,298’’. Ο Καλ Κράτσλοου με Yamaha Tech 3 και ο Βαλεντίνο Ρόσι με Yamaha συμπλήρωσαν την πεντάδα.

Ο αγώνας της Κυριακής θα αρχίσει στις 15:00 (ώρα Ελλάδος), ενώ νωρίτερα το πρωί θα γίνει το καθιερωμένο «ζέσταμα» (10:40).

23. Λούκας Πέσεκ Came IodaRacing Project

* Σημειώνεται πως εκτός αγώνα τέθηκε ο Κάρελ Άμπραχαμ, καθώς δεν κρίθηκε ιατρικά έτοιμος μετά το κάταγμα κλείδας που είχε υποστεί στον προηγούμενο αγώνα του Τέξας.