Πόλο

«Πάρτι» στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το ντέρμπι επί της Βουλιαγμένης ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 12-4 στην πέμπτη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών. Σεφτέ στις νίκες το Ρέθυμνο.

Ποιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος επί της Βουλιαγμένης, επικράτησε 12-4 και έκανε το «νταμπλ» στις φετινές τους συναντήσεις.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, με την Σταματοπούλου να κάθεται κάτω από τα δοκάρια, αντί της Διαμαντοπούλου, ενώ με την «δεύτερη» τερματοφύλακα αγωνίστηκε και ο ΝΟΒ λόγω του τραυματισμού της Κούβδου.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπιανκόνι, η οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πέντε φορές.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 12-4
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-0, 2-1, 3-2
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Πλευρίτου Ελ. 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Μ. 1, Μπιανκόνι 5, Λογοθέτη 1.
Βουλιαγμένη (Καμμένου): Τσουκαλά 2, Κούλχας 2.

Πρεμιέρα στις νίκες έκανε στην πέμπτη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών ο ΝΟ Ρεθύμνου, που νίκησε με 14-10 τον Εθνικό, στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Οι Κρητικές πήραν ευρύ προβάδισμα από το τέλος του πρώτου, κιόλας, οκταλέπτου, ενώ μέχρι το ημίχρονο είχαν ανεβάσει τη διαφορά στο +6 (9-3).

Καταιγισμός ακολούθησε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 5-3 να δείχνει τις άγριες διαθέσεις των γηπεδούχων, που από κει και πέρα… ηρέμησαν και έδωσαν την ευκαιρία στις Πειραιώτισσες να μειώσουν σε 14-10.

ΝΟ Ρεθύμνου - Εθνικός 14-10
Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 5-3, 0-4
ΝΟ Ρεθύμνου (Φιτσανάκης): Καραβάνου 1, Μαυρέλλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Φαρμάκη Ελ. 2, Σολανάκη 3, Καρυπίδου 2.
Εθνικός (Τσόκας): Παναγιωτοπούλου 1, Βάσιλα 2, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα 2, Φραγκιουδάκη 3, Κατσίμπρη 1.