Γερμανία

Πεντάρα και… καλά Χριστούγεννα! (video)

Σαν… σίφουνας πέρασε η Χόφενχαϊμ από το Βερολίνο, καθώς συνέτριψε 5-0 τη Χέρτα και ξαναμπήκε σε τροχιά Ευρώπης, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Μπουντεσλίγκα. Ακόμη… μετρούν γκολ οι πρωτευουσιάνοι!

Την δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη της, μετά από αυτή επί της Στουτγάρδης προ διμήνου (14 Σεπτεμβρίου 2014), σημείωσε η Χόφενχαϊμ. Και την πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς πέρασε σαν… σίφουνας από το Βερολίνο, συντρίβοντας με σκορ 5-0 τη Χέρτα, στο πλαίσιο της 17ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Μπουντεσλίγκα.

Έτσι, σκαρφάλωσε στην 7η θέση με 26 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, η ομάδα της πρωτεύουσας της Γερμανίας, παρέμεινε στη 13η με 18 βαθμούς, μόλις έναν περισσότερο από τη ζώνη των μπαράζ για την παραμονή.

Τα πάντα κρίθηκαν επί της ουσίας μέσα σε 16 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ και «κλείδωσαν» τη νίκη. Η αρχή έγινε στο 23’ με το αυτογκόλ του Μπρουκς και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Σαλίχοβιτς, ο οποίος με δύο πέναλτι στο 26’ και στο 39’, διαμόρφωσε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι είχαν παραδώσει… πνεύμα και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 74’ ο Σίπλοκ και στο 84’ ο Ρούντι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, που έφτασε σε αστρονομικά επίπεδα, με τελικό σκορ το 0-5.