Κύπρος

«Πεντάρα» και κορυφή ο Απόλλωνας!

Με το επιβλητικό 5-2 «διέλυσε» ο Απόλλωνας την Αγία Νάπα εκτός έδρας για τη 14η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και, εκμεταλλευόμενος την ήττα του ΑΠΟΕΛ, ανέβηκε στην πρώτη θέση.

Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το "δώρο" του Ερμή (νίκησε νωρίτερα 2-1 τον ΑΠΟΕΛ), έβαλε πέντε εκτός έδρας στην Αγία Νάπα (5-2) και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, συγκατοικώντας με την ομάδα του Γιώργου Δώνη o Απόλλων, ύστερα από 14 αγωνιστικές στο κυπριακό πρωτάθλημα. "Ανατροπή" και νίκη για τον Εθνικό Αχνας (2-1 εκτός έδρας τον Οθέλλο).

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά… πέντε(!) γκολ έβαλε ο Απόλλωνας στην Αγία Νάπα εκτός έδρας. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Στογιάνοβιτς να κάνει το 1-0 μόλις στο 11’. Στο 16’, ο Γκιέ έκανε το 2-0 με κεφαλιά, ενώ στο 19’ πάλι με κεφαλιά, ο Αντράντε έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τριών τερμάτων.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γεωργίου και Μάρτσεφ να πετυχαίνουν γκολ στο 48’ και 50’ αντίστοιχα και να μειώνουν σε 2-3 για την ομάδα τους. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν όρεξη για αστεία. Με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (65’ και 66’) οι Παπουλής και Γκουγιόν πέτυχαν από ένα τέρμα και διαμόρφωσαν το τελικό 5-2 για την ομάδα τους.

«Χρυσές» αποδείχτηκαν οι δύο αλλαγές για τον Εθνικό Αχνας. Ο Οθέλλος είχε ανοίξει το σκορ στο 54’ με τον Γκριγκαλασβίλι, όμως οι Πίντο και Αμεσάν, που πέρασαν αλλαγή στο 58’ και στο 59’ αντίστοιχα, πέτυχαν από ένα γκολ (Πίντο στο 59’ και Αμεσάν στο 63’), έκαναν την "ανατροπή" και έδωσαν στην ομάδα τους το πολύτιμο «τρίποντο».