Βόλεϊ

«Πέρασε» από Εύοσμο ο Πανναξιακός

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Πανναξιακός νίκησε 3-0 σετ τον Αίαντα στον Εύοσμο στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις.

Ο Πανναξιακός νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη, στo ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, αφήνοντας τις Θεσσαλονικιές στη μέση του πίνακα.

Ο Πανναξιακός μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), άρχισε να «χτίζει» μια διαφορά και να κατακτήσει το σετ, όπως με άνεση και το δεύτερο.

Ο Αίας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15-16 στο τρίτο, το οποίο έγινε 17-21 κι, ενώ μείωσε σε 19-21, δέχτηκε εκεί ένα σερί 0-6.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Σήμερα, ήμασταν κατώτεροι του αναμενομένου. Κάποια πράγματα τα κάναμε σωστά, αλλά, για μία ακόμη εβδομάδα, δεν πετύχαμε κάτι ουσιαστικό».

Ζόραν Κόβαζιτς: «Εύκολη δεν μπορώ να πω ότι ήταν η νίκη, αφού προερχόμασταν από την ήττα στο Κύπελλο και ένα δύσκολο ταξίδι. Παίξαμε συγκεντρωμένα και πήραμε αυτό που αξίζαμε. Κάναμε λίγα λάθη κι ελέγξαμε το ρυθμό του αγώνα κόντρα σε μια νεανική και μαχητική ομάδα».

Τα σετ: 21-25, 17-25, 19-25

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Χρηστινίδου 1 (1 άσο), Ναϊντένοβα 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 25% άριστες), Φαμπιάν 5 (4/17 επ., 1 άσο, 40% υπ. - 20% άριστες), Ανδρονικίδου 11 (8/24 επ., 3 άσοι, 44% - 38% άριστες), Στεφανίδου 5 (5/10 επ.), Γεωργιάδου -λ (39% υπ. - 25% άριστες) / Τζιαρλή, Γλυκίδου 1 (1/5 επ.)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 9 (9/22 επ., 35% υπ. - 35% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Καρπουζά 11 (8/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (5/13 επ., 2 άσοι, 33% υπ. - 22% άριστες), Μεταξά 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Περίν 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ 29% υπ. - 18% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου