Βόλεϊ

«Πέρασε» και από τη Σαντορίνη ο ΠΑΟ, άνετα ΟΣΦΠ, ΑΕΚ

Δεν πτοείται από τίποτα ο Παναθηναϊκός στην Α1 βόλεϊ των γυναικών, αφού επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής και διατηρήθηκε στο +6 στην κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, στο σημαντικότερο ματς της έβδομης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών και κράτησε το +6 στην κορυφή από τους Ολυμπιακό, ΑΕΚ.

Ο ΑΟ Θήρας στο πρώτο σετ ξεκίνησε καλύτερα, αλλά το 22-18 έγινε 22-23 υπέρ του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρες. Η Μεμετζή έριξε στο ματς τη Βαρουδάκη, η οποία ισοφάρισε με επίθεση, έδωσε το προβάδισμα με άσο και στο επόμενο σερβίς της, ο ΠΑΟ χρεώθηκε με λάθος θέσεις για να τελειώσει το σετ.

Ο ΠΑΟ αντέδρασε στο δεύτερο σετ (13-17), όταν πήρε από νωρίς διαφορά, με τον ΑΟΘ, όμως, να ισοφαρίζει στο 21-21. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Ρούση στο 24-25 να βάζει στο ματς την Τσατσούρη κι η τελευταία με άσο διαμόρφωσε το 25-27.

Ο Παναθηναϊκός με την Χρήστου πλέον να ξεκινά στο βασικό σχήμα ως διαγώνια, πήρε εύκολα το τρίτο σετ και στο τέταρτο, ενώ είχε πάλι μια διαφορά 2-3 πόντων, η Θήρα ισοφάρισε σε 21-21, βάζοντας "φωτιά" στο ματς, η οποία, όμως, "έσβησε" γρήγορα. Ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Καββαδία πήγε στο σερβίς κι οι πράσινες με σερί 4-0 πήραν το σετ και τη νίκη.

Ελένη Μεμετζή: «Η απώλεια του δεύτερου σετ ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Μετά την απώλεια του, χάλασε το σερβίς μας, η υποδοχή και, κατ’ επέκταση, η γρήγορη ανάπτυξή μας πάνω στο φιλέ και δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε αυτή την απογοήτευση. Κρατάμε την καλή εικόνα των δύο πρώτων σετ και τη βελτίωση που δείξαμε και σ’ αυτό το ματς».

Γιώργος Ρούσης: «Το ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι κι η Σαντορίνη, ειδικά στα δύο πρώτα σετ, έκανε το καλύτερό της παιχνίδι. Βρήκαμε, όμως, λύσεις από τον πάγκο, ανακτήσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και πήραμε μια νίκη που τη θέλαμε πολύ».

Τα σετ: 25-23, 25-27, 16-25, 21-25

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη

Από την πλευρά τους, οι «ερυθρόλευκες» δε δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ΟΠΕΡ στο «Μελίνα Μερκούρη», επικρατώντας 3-0 σετ και έδειξαν πως έχουν συνέλθει.

Οι «ερυθρόλευκες» στα δύο πρώτα σετ «σφυροκοπούσαν» από τη γραμμή του σερβίς, έχοντας 13 άσους (η Μπραμπόροβα είχε συνολικά 7), ενώ η αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση άγγιξε το τέλειο (71% στο 10, 75% στο δεύτερο με 75% και μόλις ένα λάθος).

Στο τρίτο σετ, ο ΟΠΕΡ μπόρεσε να βελτιώσει την όλη εικόνα του, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη.

Γιάννης Νικολάκης: «Σήμερα, ο Ολυμπιακός έδειξε ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο. Ήταν αυτό που ζητάω και θέλω να είναι πάντα σοβαρός και να υπολογίζει κάθε αντίπαλο. Κάναμε μια πάρα πολύ σοβαρή εμφάνιση. Σίγουρα, το Ρέθυμνο δεν ήταν το αναμενόμενο. Βέβαια, δεν τους άφησε και ο Ολυμπιακός με το πολύ καλό σερβίς που είχε, με αποτέλεσμα να χαλάσει την υποδοχή του Ρεθύμνου και, έτσι, δεν μπόρεσε η Παρασκάκη να κάνει παιχνίδι.

Από την πλευρά μου, θεωρώ πως το Ρέθυμνο με τις νίκες που έχει κάνει και τους πόντους που έχει μαζέψει έχει διαφορετικούς στόχους. Θεωρώ πως μπορεί να τα καταφέρει».

κ. Ζιώγας: «Υπήρχε σαφέστατα πρόβλημα στην υποδοχή, αλλά υπάρχουν και κάποια ελαφρυντικά. Όταν τα παιδιά προέρχονται από το τοπικό πρωτάθλημα, δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοια σέρβις και δυσκολίες. Μέχρι να καταλάβουν τι έγινε και να προσαρμοστούν, πέρασε χρόνος. Κάτι που το δείχνει και το τρίτο σετ, όταν δείξαμε κάπως μια άλλη εικόνα».

Τα σετ: 25-6, 25-6, 25-17

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (9/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (5/7 επ., 1 άσο), Βλαχάκη 9 (9/16 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Μπραμπόροβα 14 (5/10 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. – 75% άριστες), Χριστοδούλου, Μποσκάτσι 17 (11/16 επ., 6 άσοι), Κονόμι –λ (86% υπ. – 71% άριστες) / Βέσοβιτς 2 (2/3 επ.), Τέζα 1, Κοκκινάκη

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 2 (0/7 επ., 2 άσοι, 11% υπ. – 07% άριστες), Σαπαρέφσκα 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Παρασκάκη, Τσελάνη 2 (2/4 επ.), Ξαγοραράκη 1 (1/7 επ.), Ζούνιτς 5 (5/20 επ.), Χατζάκη Ε –λ (19% υπ. – 16% άριστες)

Με άνεση επικράτησε του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ η ΑΕΚ στην έδρα της και φάνηκε πως δεν έχει επηρεαστεί από την ήττα της περασμένης Κυριακής από τον Παναθηναϊκό.

Η «Ένωση» πήρε εύκολα το πρώτο σετ και στο δεύτερο, μετά τον δέκατο πόντο απέκτησε μια σημαντική διαφορά, κάνοντας εξίσου εύκολα το 2-0.

Το Μαρκόπουλο, που έπαιξε χωρίς την Κάρπεντερ, ενώ η Πράδο χρησιμοποιήθηκε για λίγο στο τρίτο σετ, μπήκε στο ματς στο τρίτο σετ όταν προηγήθηκε με 6-9.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε 9-9 και προσπέρασε με 18-16 για να ισοφαρίσει εκ νέου το Μαρκόπουλο σε 18-18, όμως οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν με 22-18 κι εκεί κάπου ο αγώνας τελείωσε.

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Πήραμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, σίγουρα απέναντι σε μια ομάδα με απουσίες, αλλά η δική μας απόδοση δεν έδωσε κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και στην κόντρα μπάλα, παίρνοντας ένα σημαντικό "τρίποντο" για να αφήσουμε πίσω την ήττα της Κυψέλης, αλλά και για να πάμε με καλή ψυχολογία στη ρεβάνς.

Ήταν μια νίκη που μας φέρνει ακόμη πιο κοντά στους στόχους που έχουμε θέσει και με την απόδοσή μας ικανοποιήσαμε και τον κόσμο μας, τον οποίο θέλουμε έτσι μαζικά κοντά μας».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Στο πρώτο σετ, μας κατέστρεψαν με το σερβίς τους, στο δεύτερο προσπαθήσαμε να μπούμε στο ματς και μας "σκότωσαν" τα προσωπικά μας λάθη, αλλά στο τρίτο παίξαμε αρκετά καλά, έχοντας πάλι "σκαμπανεβάσματα". Με τόσα προσωπικά λάθη, δεν μπορείς να νικήσεις, πόσο μάλλον μια ομάδα όπως η ΑΕΚ κι έχοντας τις απουσίες των Κάρπεντερ, Πράδο. Περίμενα, όμως, να δείξουμε κάτι καλύτερο μέσα στο γήπεδο και να παίζουμε με μεγαλύτερο κίνητρο και μεγαλύτερο πάθος. Δεν με απογοήτευσε το αποτέλεσμα, αλλά η αγωνιστική μας συμπεριφορά».

Τα σετ: 25-14, 25-16, 25-21

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 12 (10/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Γιακουμή 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (10/23 επ., 5 άσοι), Αργυροπούλου 11 (8/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κακουράτου –λ (46% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη 1 (1/2 επ.), Πατέλη, Τοντάι 2 (2 άσοι)

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πολυδώρου 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντώνη 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ψωμά 10 (5/12 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες), Λιάγκη 8 (7/19 επ., 1 άσο), Σμουτζ 5 (5/27 επ., 50% υπ. – 07% άριστες), Κοκκίου –λ (29% υπ. – 25% άριστες) / Πράδο, Γιαννέλου Ζ. 1 (1/3 επ.), Γιαννέλου.

Νίκη-ανάσα» για τους Μακεδόνες που νίκησαν 3-1 σετ τον Ηρακλή στην έδρα τους στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και ανέβηκαν στη βαθμολογία, αφήνοντας τις "κυανόλυκες" στην τελευταία θέση.

Με τις δύο ομάδες να κατακτούν εύκολα από ένα σετ, το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-15 και έδειχνε ικανός για την "ανατροπή", ωστόσο ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων από το σερβίς έφερε το σκορ στο 18-15 χωρίς οι φιλοξενούμενες να μπορέσουν να επανέλθουν, ενώ στο τέταρτο σετ οι Μακεδόνες ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Ήταν ένα μέτριο ματς με πολύ άγχος και από τις δύο πλευρές, αλλά στο τρίτο και τέταρτο σετ κρατήσαμε την τακτική μας στο σερβίς και πήραμε τη νίκη. Βρήκαμε τη συγκέντρωσή μας και πετύχαμε τον στόχο μας».

κ. Ορφανός: «Δυστυχώς, κάποια εύκολα λάθη μας στοίχισαν αρκετά και δεν μας επέτρεψαν να πάμε, τουλάχιστον, στο τάι μπρέικ. Αυτά τα λάθη χωρίς πίεση ήταν το μεγαλύτερό μας πρόβλημα μετά το πρώτο σετ, όπου δεν είχαμε καθόλου υποδοχή».

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 25-17

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 13 (5/22 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 42% άριστες), Νέβιλ 21 (19/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 9 (5 άσοι, 4 μπλοκ), Σπανού 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Γάτση 13 (11/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Αναγνώστου –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Κόλλια 1 (1 άσο), Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Γιαννούλη

Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 15 (12/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/7 επ.), Αλτίνη 19 (12/39 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Πάντεβα 5 (3/17 επ., 2 άσοι, 35% υπ. – 26% άριστες), Καραφουλλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσο), Παλτιμσίζογλου -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Δαμιανίδου, Καλαϊτζίδου, Δάρδα