Ευρώπη

Περίπατος για «Φενέρ», ζόρι για Εφές

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ομπράντοβιτς σάρωσε την Ολίν του Ταπούτου, ενώ η Εφές του Αγγέλου νίκησε δύσκολα τη Σελτσούκ στους τελευταίους αγώνες τους για την κανονική περίοδο.

Η αυλαία στην κανονική περίοδο έπεσε για τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέτριψε με 111-88 την Ολίν εκτός έδρας έχοντας οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίους τους Νεμάνια Μπιέλιτσα και Ογκούζ Σαβάς με 21 και 19 αντίστοιχα. Η «Φενέρ» έφτασε τις 24 νίκες και τερματίζει δεύτερη και με διαφορά πίσω από την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη που έχει 28 και χρωστά ένα ματς. Για τους ηττημένους, που πάντως «έσωσαν» την κατηγορία, ο Χρήστος Ταπούτος είχε 7 πόντους (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Τρίτη τερμάτισε η Αναντολού Εφές, που έφτασε τις 22 νίκες μετά το 79-72 επί της Τορκού Σελτσούκ. Ο Τσεντί Οσμάν είχε 18 και ο Μίλκο Μπιέλιτσα 15 πόντους για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.