Βόλεϊ

Πιο κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Μια «ανάσα» από την πρόκριση στους "16" του CEV Cup βόλεϊ των ανδρών βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, αφού νίκησε 3-1 σετ τη Νόβι Παζάρ στο Νόβισαντ στο πρώτο ματς για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τη Νόβι Παζάρ στη Σερβία, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ των ανδρών και έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης, αφού ο «Δικέφαλος» χρειάζεται απλά νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς της Πυλαίας ή ήττα με 3-2 σετ σε δύο εβδομάδες, ώστε να πάρει το «εισιτήριο».

Οι ασπρόμαυροι αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 6-1, αλλά το «γύρισαν». Οι Σέρβοι ισοφάρισαν, όμως οι πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από την αρχή, με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν 16-16, αλλά τα μπλοκ του Σακόγλου έφεραν +2 και την τελική επικράτηση.

«Ο στόχος μας που ήταν η "καθαρή" νίκη στην έδρα του αντιπάλου, αυτό επιτεύχθηκε κι είναι το σημαντικό. Θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά μετράει το αποτέλεσμα», τόνισε μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Καλμαζίδης.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 15-25, 21-25

Νόβι Πάζαρ (Στεφάνοβιτς): Ρίστιτς 12 (11/21 επ., 1 άσο, 61% υπ. – 45% άριστες), Λόπαρ 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Ντάτσα 6 (2/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σορμάζ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζάτριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 40% αριστες), Χάμζαγκιτς 13 (12/36 επ., 1 μπλοκ), Ζούκοβιτς –λ (58% υπ. – 45% άριστες) / Ζάτριτς, Χασάν, Όκοβιτς, Μπόζοβιτς, Σίμιτς, Ραντοσάβλιεβιτς 5 (5/11 επ., 78% υπ. – 56% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σακόγλου 20 (14/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (3/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (8/20 επ., 4 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες), Ντάντε 14 (13/30 επ., 1 άσο, 71% υπ. – 14% άριστες), Γκαράς –λ (46% υπ. – 11% άριστες) / Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης