Europa League

Πήραν... κεφάλι οι Κροάτες

Την ώρα που Σάλτσμπουργκ και Σέλτικ έμειναν στην ισοπαλία, η Ντιναμό σκόρπισε στο Ζάγκρεμπ την Άστρα Γκιουργκιού και μπήκε στη θέση του οδηγού στον 4ο όμιλο.

Αποφασισμένη να φύγει με τη νίκη πήγε στην Αυστρία η Σέλτικ αλλά η Σάλτσμπουργκ είχε απαντήσεις. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα αλλά ο Ουακάσο στο 14΄ έδωσε προβάδισμα στους Σκοτσέζους.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και δεν άργησαν φέρουν το ματς στα ίσα (14') πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Μπράουν να κάνει το 1-2 στο 60΄και τον Σοριανό να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2.

Από το αποτέλεσμα στην Αυστρία ευνοήθηκε Ντιναμό Ζάγκρεμπ που διέλυσε 5-1 την Άστρα Τζιούρτζιου. Οι Κροάτες «καθάρισαν» από το ημίχρονο με τον Σουντάνι να κάνει χατ-τρικ και να μετατρέπει την επανάληψη σε τυπική διαδικασία. Ο Ενρίκες έκανε το 4-0 και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Τσόριτς στις καθυστερήσεις.

Οι Ρουμάνοι με τον Πλιάτσικα στην ενδεκάδα είχαν μειώσει προσωρινά σε 4-1 ο Τσίτου.