Πόλο

Πήρε και το... γόητρο ο Ολυμπιακός

Επιβλητική νίκη πήρε στο ντέρμπι γοήτρου απέναντι στη Βουλιαγμένη ο Ολυμπιακός, που νίκησε 12-6 στη δέκατη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών. Με 20 περίπου λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς.

Άνετο πέρασμα απ’ το ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη έκανε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε 12-6 στη δέκατη αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών.

Το μεγάλο ντέρμπι της κατηγορίας ξεκίνησε με 20 περίπου λεπτά καθυστέρησης, λόγω διαβουλεύσεων για την μετακίνηση των πάγκων απέναντι από την κερκίδα για την προστασία των φιλοξενούμενων.

Ο ΝΟΒ ξεκίνησε πιο δυνατά, όμως από το δεύτερο οκτάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Έτσι, ουσιαστικά, εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και το πλεονέκτημα έδρας στην τελική φάση, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είναι κόντρα στην σημερινή του αντίπαλο.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-0, 4-1, 2-2

Ολυμπιακός: Μ. Πλευρίτου 3, Ελ. Πλευρίτου 2, Έμολο 2, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Μπιανκόνι 1, Τετζαλίδου 1.

Βουλιαγμένη: Χυδηριώτη 2, Τσουκαλά 2, Κώτσια 1, Ξενάκη 1.

Κανένα πρόβλημα να κρατήσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας δεν είχε το Ρέθυμνο, που επιβλήθηκε 15-10 του Τρίτωνα στο Ηράκλειο.

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε σε πολύ καλή μέρα τη Φαρμάκη που πέτυχε έξι γκολ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη με το σαρωτικό 6-2 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-2, 1-2
Ρέθυμνο: Σαφέτη 1, Φαρμάκη Μ. 2, Αλεξάκη 1, Μαυρέλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Φαρμάκη Ε. 6, Σολανάκη 1.
Τρίτων Αμαρουσίου: Κολιτσοπούλου 1, Τζελέπη 1, Πετάση 2, Στρατιδάκη 3, Μαλλιαρού 1, Στρείδη 1, Κούζουνα 1.