Βόλεϊ

Πήρε προβάδισμα ο Παμβοχαϊκός

Αξιοποιώντας τη έδρα του, ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 σετ την Κηφισιά στο κλειστό της Βόχας και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Volley League.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 σετ την Κηφισιά στο κλειστό της Βόχας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης την ερχόμενη Δευτέρα στον Πειραιά.

Οι παίκτες της ομάδας της Πελοποννήσου πήρε δύσκολα το πρώτο και άνετα το δεύτερο σετ, έχασαν το τρίτο, όμως στο τέταρτο εκμεταλλεύτηκαν τα «όπλα» τους και έφτασαν στο προβάδισμα.

Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε πολύ στο σερβίς και είχε κορυφαίο τον Αινεία Τζελάτι, ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν.

Μάλιστα, στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε αποτελεσματικότητα επίθεση 63% και στο δεύτερο σετ 88%. Αντίθετα, η Κηφισιά έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της στην υποδοχή και, μετά την απώλεια του πρώτου σετ, υπήρξε απογοήτευση

Τα σετ: 27-15, 25-13, 18-25, 25-18

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (0/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 8 (5/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (14/30 επ, 70% υπ - 41% άριστες), Πελεκούδας 9 (4/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζελάτι 23 (21/30 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 18 (17/31 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 40% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 38% υπ 38% άριστες), Λολίτσας (λ), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 5 (5/11 επ, 63% υπ 44% άριστες), Μουρούτης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 15 (13/20 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (18/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 41% υπ - 17% άριστες), Λάππας 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης 1 (1/2 επ 50% υπ - 38% άριστες)

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Ηταν το πρώτο βήμα για μας. Δεν κρίθηκε η πρόκριση ακόμα. Πρέπει να κάνουμε άλλη μία νίκη και αυτό δεν είναι εύκολο, διότι η ομάδα της Κηφισιάς είναι έμπειρη και ξέρει να διαχειρίζεται καταστάσεις. Είναι θετικό ότι ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στο "Μελίνα Μερκούρη" και όχι στο Ζηρίνειο».

Ο Κώστας Αρσενιάδης είπε πως: «Το δυνατό μας σημείο ως ομάδα είναι η υποδοχή, αλλά σήμερα δεν λειτούργησε και δεν μπορούσαμε να κάνουμε αυτά που είχαμε σχεδιάσει. Ηταν καθοριστικό το πρώτο σετ. Ο τρόπος που το χάσαμε μας επηρέασε. Περίμενα καλύτερη εμφάνιση. Θα προσπαθήσουμε να ισοφαρίσουμε τη Δευτέρα στου Ρέντη για να γυρίσουμε πάλι εδώ και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά».