Βόλεϊ

Πήρε τη ματσάρα ο Εθνικός, πρώτη ήττα για Ηρακλή

Σε ένα ματς-θρίλερ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε 3-2 σετ της Κηφισιάς, ενώ με το ίδιο σκορ ο Ηρακλής γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην πέμπτη στροφή της Vοlleyleague από τον Παμβοχαϊκό.

Μετά από φοβερές ανατροπές ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε 3-2 σετ της Κηφισιάς στην πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague.
Οι ακρίτες πήραν μεγάλη νίκη, σε ένα ματς θρίλερ, που και οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλή απόδοση.

Ο Εθνικός φάνηκε έτοιμος να καθαρίσει το ματς, όταν προηγήθηκε 2-0 σετ, όμως η Κηφισιά ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το τελικό ξεκαθάρισμα δεν ήταν… καθόλου εύκολο. Οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαία μάχη, όμως η Κηφισιά δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή και γνώρισε την τρίτη της ήττα στα τελευταία πέντε ματς.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 22-25, 21-25, 17-15

Εθνικός (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 66% άριστες), Βανέγκας 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ, 68% υπ - 53% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 31 (24/40 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσέλιος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 49% υπ - 30% άριστες), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μουρούτης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πούλκο 20 (18/28 επ, 2 άσσοι, 83% υπ - 69% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/44 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 81% υπ - 63% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 82% υπ - 54% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς, Λάππας 2 (2/5 επ, 100% υπ - 33% άριστες).

No Καλαντάτζε, no party στον Ηρακλή
Την απουσία του Λεβάν Καλαντάτζε φαίνεται πως πλήρωσε ο Ηρακλής που ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι.

Ο πολυτιμότερος παίκτης στα μέχρι τώρα ματς του «γηραιού» ακολούθησε την αποστολή, αλλά δεν συμμετείχε λόγω στομαχικών διαταραχών. Κάτι που… βόλεψε τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, με τον σκληρό Ηρακλή να ισοφαρίζει ισάριθμες, χωρίς όμως να σταματάει τους γηπεδούχους από τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 23-25, 25-16, 18-25, 15-9

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 3 (0/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Πέτι 26 (19/29 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ 35% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τζελάτης 17 (14/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 66% υπ -38% άριστες), Ιωαννίδης.

Ηρακλής (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 41% υπ 26% άριστες), Τζιουμάκας 6 (6/17 επ), Κιόσης 7 (2/8 επ, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 0 (0/3 επ), Ριζόπουλος 10 (9/21 επ, 1 άσσος, 48% υπ - 37% άριστες), Γάτσης 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ - 42% άριστες), Μπουράκης 9λ), Πρώιος, Στεφανίδης 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ηλίας 1 (1/1 επ), Χριστόφας.