Βόλεϊ

Πέρασε από Ουγγαρία και πλησίασε την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Έχοντας τον έλεγχο και μεγαλύτερη εμπειρία, ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπεσκεσάμπα 3-1 σετ στην Ουγγαρία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ στην Ουγγαρία την Μπεσκεσάμπα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, για την οποία χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς του Ρέντη στις 3 Μαρτίου ή ήττα με 2-3 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ανατροπή, αφού έχαναν 0-1 και πήραν τα τρία επόμενα «γεμάτα» σετ, έχοντας ως κορυφαία τη Σάσκια Χίπε με 26 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο κομμάτι του μπλοκ και, με τη Ζακχαίου να κυριαρχεί σε αυτόν τον τομέα, πήρε 15 μπλοκ. Η Χίπε είχε 4 μπλοκ και έναν άσο, η Ζακχαίου 15 πόντους και η Ζιβογίνοβιτς 15 πόντους και 4 μπλοκ.

Για τις Ουγγαρέζες, ξεχώρισε η Κλάριτς με 26 πόντους και 5 μπλοκ και ακολούθησε με 20 πόντους η Κόλαρ.

Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη νικήτρια του ζευγαριού Άαχεν-Μπεζιέ.

*Οι πόντοι της Μπεκεσκάμπα προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 26-24, 23-25, 29-25, 23-25

ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (Φεράρι): Γιέρκοφ 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 4% άριστες), Κόλαρ 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέκαρικ 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γκρμπιτς 1 (1/2 επ.), Μπόντοβιτς 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κλάριτς 26 (19/40 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 57% υπ. - 23% άριστες) / Μολσκάνι (λ, 56% υπ. - 12% άριστες), Φαμπιάν, Σζέντμακ 1 (1/3 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (11/34 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Σκοτ 9 (9/22 επ., 52% υπ. - 9% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 26 (21/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζακχαίου 15 (9/10 επ., 6 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 74% υπ. - 15% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα