Europa League

Ποδαρικό με 4άρα η Εβερτον

Με εντυπωσιακή νίκη 4-1 στο «Γκούντισον Παρκ» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Έβερτον απέναντι στην Βόλφσμπουργκ. Ισοπαλία παραχώρησε στην φιλόδοξη Κράσνονταρ, η Λιλ.

Αφεντικό στον 8ο όμιλο του Europa League, έγινε με το καλημέρα η Έβερτον, μιας και τα «ζαχαρωτά», δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους Γερμανούς. Ο Νέισμιθ με την βοήθεια του Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, ενώ ο Κόουλμαν μετά από ασίστ του Μπέινς στο τέλος του πρώτου μέρους, έκανε το 2-0. Ο Λέιτον Μπέινς με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ΜακΓκίντι έκανε το 3-0, ενώ το 4-0 διαμόρφωσε ο Κέβιν Μιραλάς στο 89΄. Το γκολ της τιμής για τους «Λύκους» σκόραρε ο Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις.

Στο «Μετροπόλ» η Λιλ, δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της ρωσικής Κράσνονταρ που προηγήθηκε με τον Κολομβιανό Λαμπόρντε στο 35’, για να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κιάερ στο 63’.