Champions League

ΤΣΕΛΣΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 (Τελικό)

.

90+2' Λήξη του αγώνα.

89' Εκτέλεση φάουλ από τον Σισιτς, η μπάλα περνά λίγο δίπλα από την εστία του Κουντιτσίνι, ο οποίος όμως είχε τον έλεγχο της φάσης.

83' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κουντιτσίνι αποκρούει το σουτ-φάουλ Στολτίδη, ο Άντζας πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Ιταλός τερματόφύλακας αποκρούει εντυπωσιακά.

82' Κίτρινη κάρτα στον Τζον Τέρι για σκληρό φάουλ στον Μπελούτσι.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μακρινό βολέ από τον Μπελούτσι, ττραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κουντιτσίνι.

79' Κίτρινη κάρτα στον Φερέιρα.

78' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Ράιτ-Φίλιπς παίρνει τη θέση του Τζο Κόουλ.

75' Δεύτερη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Εσιέν αντικαθιστά τον Λάμπαρντ.

74' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σίσιτς στη θέση του Τοροσίδη.

67' Πρώτη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Μαλουντά περνά στη θέση του Μαλουντά.

66' Κίτρινη κάρτα στον Λάμπαρντ για διαμαρτυρία.

64' Διπλή ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Νικοπολίδης αποκρούει το σουτ του Τζ.Κόουλ, στην επαναφορά ο Μακελελέ πλασάρει, αλλά και πάλι ο διεθνής γκολκίπερ είναι εκεί και μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

56' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονάρντο στη θέση του Τζόρτζεβιτς.

60' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπελούτσι, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Κουντιτσίνι. Αυτό ήταν το πρώτο σουτ του Ολυμπιακού μετά από μία ώρα αγώνα!

53' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπελούτσι περνά στη θέση του Λεντέσμα.

52' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Καλού δίνει στον Λάμπαρντ, αλλά εκείνος απέναντι από τον Νικοπολίδη πλασάρει άουτ.

48' ΓΚΟΛ! Η Τσέλσι φτάνει στο 3-0. Από το κόρνερ του Λάμπαρντ και την αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει, ο Καλού απλώς σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από το ένα μέτρο.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

45+1 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

41' Σέντρα από τον Τζ.Κόουλ, κεφαλιά από τον Καλού, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

35' Ο Τάκης Λεμονής σήκωσε για ζέσταμα τους Σίσιτς, Μπελούτσι και Λεονάρντο.

25' ΓΚΟΛ! Η Τσέλσι κάνει το 2-0. Κεφαλιά πάσα του Τέρι στον Μπάλακ, αυτός σουτάρει, ο Νικοπολίδης αποκρούει, αλλά στην επαναφορά ο Λάμπαρντ προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

22' Σέντρα από τον Ζεβλάκοφ, μπλοκάρει ο Κουντιτσίνι.

20' Σουτ του Μακελελέ εκτός περιοχής, ο Νικοπολίδης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

15' Καλή στιγμή για την Τσέλσι. Γύρισμα του Τζ.Κόουλ στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, ο Ντρογκμπά κάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα περνά ψηλά άουτ.

12' Καλή σέντρα από τον Τοροσίδη, αλλά ο Τζόρτζεβιτς δεν είχε ακολουθήσει τη φάση.

7' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Καλού σε βαθιά μπαλιά του Μακελελέ στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού.

6' Κίτρινη κάρτα στον Πάντο.

5' ΓΚΟΛ! Η Τσέλσι ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς και συμβαίνει αυτό που φοβόταν ο Τάκης Λεμονής. Ο Μπάλακ παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από σέντρα του Λάμπάρντ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη.

4' Επικίνδυνο γύρισμα του Α.Κόουλ από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά απομακρύνει η άμυνα του Ολυμπιακού.

1' Έναρξη του αγώνα.

Λίγο πριν τη σέντρα

*Ένταση προκλήθηκε περίπου στις 20:30 όταν οι αρχές του γηπέδου είχαν έντονο διάλογο με οπαδούς του Ολυμπιακού, που επιχείρησαν να αναρτήσουν ένα πανό σε χώρο, που σύμφωνα με τους αστυνομικούς, δεν επιτρεπόταν κάτι τέτοιο. Ένας εξ αυτών συνελήφθη και απομακρύνθηκε από το γήπεδο. Έξω από το "Στάμφορντ Μπριτζ" υπάρχει μεγάλος συνωστισμός, αφού οι αρχές καθυστερούν ανεξήγητα να εισάγουν τους Έλληνες φιλάθλους στο γήπεδο προκαλώντας τις αντιδράσεις τους.

*Οι παίκτες του Ολυμπιακού και ο Τάκης Λεμονής έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο στις 20:40 και αποθεώθηκαν από όσους φίλους της ομάδας είχαν ήδη μπει στο γήπεδο.

*O Πετρ Τσεχ λόγω τραυματισμού στο γόνατο τέθηκε εκτός μάχης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι (Άβραμ Γκραντ): Κουντιτσίνι, Τέρι, Καρβάλιο, Α.Κόουλ, Φερέιρα, Μακελελέ, Λάμπαρντ, Μπάλακ, Τζ.Κόουλ, Καλού, Ντρογκμπά.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Σέζαρ, Άντζας, Ζεβλάκοφ, Πάντος, Λεντέσμα, Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Τζόρτζεβιτς, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού θα βρίσκονται οι Σηφάκης, Λεονάρντο, Μενδρινός, Νούνιες, Μπελούτσι, Σίσιτς και Κωνσταντίνου. Εκτός αποστολής έμειναν ο Ντομί και ο Μήτρογλου.

Διαιτητής: Μανουέλ Μεχούτο Γκονζάλες