Champions League

Ρόζενμποργκ – Ολυμπιακός στο «μικροσκόπιο»

Ο Χέλσταντ ήταν αναμφισβήτητα ο πρωταγωνιστής της ισόπαλης με 1-1 αναμέτρησης μεταξύ της Ρόζενμποργκ και του Ολυμπιακού. Ο Νορβηγός επιθετικός, από την στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι, ήταν «κίνδυνος-θάνατος» για την «ερυθρόλευκη» άμυνα ταλαιπωρώντας με τις ενέργειές του τόσο τον Ανατολάκη, όσο και τον Σούρερ. Η «φανταστική» του απόδοση, επιβραβεύτηκε με το γκολ που πέτυχε στο 88ο λεπτό, και χάρισε στους Νορβηγούς την πρόκρισή τους στους 32 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Γιόνσεν: Ο «φύλακας-άγγελο» της εστίας των Νορβηγών. Κράτησε με τις επεμβάσεις του την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Ντόρσιν: Εξαιρετικός, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Με τις επελάσεις του «αναστάτωσε» την άμυνα το Ολυμπιακού.

Ρίσετ: Αρκετά καλός και σταθερός σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Γι΄αυτό ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλντι, αλλά τον "ψάρεψε" ο Νικοπολίδης.

Κβάρμε: Δεν φάνηκε καθόλου στο ματς μιας και δεν πήρε πρωτοβουλίες.

Μπάσμα: Καλός, κυρίως μετά το 35’ που φάνηκε ότι μπήκε στο ρυθμό του αγώνα.

Στράντ: Έγινε αλλαγή στο 27’ μιας και δεν «τραβούσε».

Σόλι: Βοήθησε περισσότερο επιθετικά και λιγότερο ανασταλτικά.

Σκιέλμπερντ: Τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα από μαρκάρισμα του Στολτίδη και έγινε αλλαγή. Σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση έπαθε διπλό κάταγμα.

Στρόφλορ: Έτρεξε όσο μπορούσε, αλλά φάνηκε πως έμεινε από δυνάμεις.

Μπράατεν: Ηταν αρνητικότατος στα λεπτά που αγωνίσθηκε, και γι’ αυτό στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αλλαγή.

Φρόντε Γιόνσεν: Στο πρώτο μέρος ήταν σαν να μην υπήρχε στο γήπεδο. Στην επανάληψη, ανέβηκε αρκετά βοηθούμενος από την καλή παρουσία του Χέλσταντ.

Χέλσταντ: Μπήκε στο παιχνίδι μετά το γκολ του Ριβάλντο για να ενισχύσει την επίθεση των Νορβηγών. Ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων και το γκολ του «χάρισε» την πρόκριση στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Βίσνες: Πήρε τη θέση του τραυματία Σκιέλμπερντ. Δεν «τράβηξε» όσο θα περίμενε ο προπονητής του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νικοπολίδης: Αρκετά καλός σ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Θα μπορούσε να γίνει ο «ήρωας» του αγώνα με την απόκρουσή του στο πέναλτι του Ρίσετ.

Μπουλούτ: Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος.

Σούρερ: Ο καλύτερος παίκτης της άμυνας των «Πειραιωτών». Έκανε ότι μπορούσε αλλά δεν είχε τις βοήθειες που χρειαζόταν.

Ανατολάκης: Κακός και ασταθής σ’ όλη τη διάρκεια του ματς. Φάνηκε αδιάφορος και χωρίς θέληση.

Πάντος: «Μοιραίος» παίκτης για τους «ερυθρόλευκους» με την «ανούσια» αποβολή του. Άφησε με δέκα ποδοσφαιριστές την ομάδα του, πράγμα που της «στοίχισε».

Τουρέ: Καλός ανασταλτικά, δεν βοήθησε στο επιθετικό τομέα. «Έπεσε» στο β’ ημίχρονο μαζί μ’ όλη την ομάδα του Ολυμπιακού.

Στολτίδης: Έτρεξε πολύ, μάρκαρε αρκετές φορές σκληρά τους αντιπάλους του, αλλά δεν έδωσε αυτά που μπορούσε.

Μπαμπαγκίντα: Κιντικός στο πρώτο μέρος, «άφαντος» στο δεύτερο. Γι’ αυτό και αντικαταστάθηκε από τον Σόλιντ.

Καφές: Δεν φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι, μιας και δεν μπήκε στο ρυθμό της ομάδας του.

Ριβάλντο: Αν δεν πετύχαινε το εξαιρετικό γκολ στο 25’, δεν θα ήταν παράλογο να πούμε πως δεν αγωνιζόταν στο ματς. Ήταν αρκετά κουρασμένος.

Ντάνι: Έτρεξε πολύ και βοήθησε επιθετικά όσο μπορούσε. «Πλήρωσε» το ότι δεν έχει πολλά παιχνίδια στα «πόδια» του.

Οκκάς: Πήρε τη θέση του Μπαμπαγκίντα στο 2ο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην αριστερή πλευρά που αγωνίσθηκε.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζαχάρης