Ισπανία

Μέσι, Ρονάλντο παίζουν… μποξ!

Οι απόψεις είναι πολλές και διίστανται! Κάποιοι είναι φανατικοί οπαδοί του Κριστιάνο Ρονάλντο, άλλοι πάλι είναι τρελοί και παλαβοί με τον Μέσι. Επειδή, όμως η μπάλα είναι στρογγυλή και γυρίζει, υπάρχει και άλλος τρόπος να… μετρήσεις και να δώσεις τα συχαρίκια στον καλύτερο…

Ακολουθώντας την βαθμολογία των αγώνων μποξ, στην οποία ο νικητής παίρνει 10 και ο ηττημένος 9 ή λιγότερο, Ρονάλντο και Μέσι ή Μέσι και Ρονάλντο, το www.goal.com ρίχνει τους δύο ποδοσφαιριστές στο ρινγκ!

Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου βρίσκει τον Μέσι να προηγείται του Ρονάλντο, μόλις με έναν βαθμό (28-29), βαθμολογία που προκύπτει από τις φάσεις στο 6’ (σουτ), 25’ (παίρνει φάουλ από τον Αλόνσο), 29’ (ασίστ στον Σάντσεζ, ο οποίος σκοράρει).

Στο εν λόγω 45λεπτο ο Ρονάλντο στο 8’ πήρε τη μπάλα και ξεκίνησε αντεπίθεση, στο 24’ σουτ, το οποίο καταλήγει άουτ, 27’ δέχτηκε την μπάλα από τον Μαρσέλο, όμως κόπηκε από τον Πουγιόλ, όπως και στο 41’ όπου κόπηκε από τον Ινιέστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρονάλντο… κέρδισε 29 βαθμούς, την ώρα που ο Μέσι κέρδισε 30.

Στο πρώτο τέταρτο ο Ρονάλντο επιχειρεί δύο σουτ, την ίδια ώρα ο Μέσι κάνει το ένα -δύο με τον Τσάβι και δίνει την μπάλα στον Φάμπρεγκας, ο οποίος ωστόσο βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.

Από το 61’ μέχρι το 75’, ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα πρωταγωνιστεί σε έξι φάσεις, κάνει σουτ, συμμετέχει στο δεύτερο γκολ των «μπλαουγκράνα» και κερδίζει φάουλ.

Στο τελευταίο 15λεπτο του «classico» ο Ρονάλντο βαθμολογήθηκε με 10, όσο και ο Μέσι. Ο 26χρονος Πορτογάλος συμμετείχε στις φάσεις, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικό σκορ: 57-59 και νικητής ο Λιονέλ Μέσι στα σημεία.