ΑΕΚ – ΧΑΡΤΣ 3-0(Τελικό)

.

(90+3 λήξη του αγώνα)

*3' τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Αλλαγή: Ο Πινίγια στην θέση του Μόλ

86' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Ο Σέζαρ με ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασε΄έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Γκόρντον

84' Αλλαγή: Ο Καπάνταης στην θέση του Λυμπερόπουλου

81' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Λυμπερόπουλος με ωραία κεφαλιά μέτά απο σέντρα του Τόζερ απο τα αριστερά έγραψε το 2-1

80' Αλλαγή: Ο Γουάλας στην θέση του Τσεσνάουσκις

79' Κίτρινη κάρτα στον Σέζαρ

78' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Σκόρερ ο Σέζαρ με πέναλντι

77' Πέναλντι για την ΑΕΚ που κέρδισε ο Λάκης σε μαρκάρισμα του Τσεσνάουσκις

73' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα

73' Αλλαγή: Ο Τόζερ στην θέση του Παουτάσο

67' Συρτό σουτ του Λυμπερόπουλου έξω απο την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα την μπάλα ο Γκόρντον

63' Απ'ευθείας κόκκινη στον Μακάν για σκληρό τάκλιν πάνω στον Ίβιτς και η Χάρτς μένει με εννιά παίκτες

61 Αλλαγή: Ο Γιανκάουσκας στην θέση του Χάρτλει

57' Κίτρινη κάρτα τον Φύσσα

56' Σουτ του Καπετάνου μέσα απο την περιοχή και δεξιά, μετά απο ανεπάλληλες κόντρες στην περιοχή της Χαρτς, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ

55' Αλλαγή: Ο Βασίλης Λάκης στην θέση του Παναγιώτη Λαγού

52' Σέντρα του Λαγού απο τα δεξιά κεφαλιά του Ίβιτς, η μπάλα πέρασε όμως αρκετά αουτ πάνω απο τα δοκάρια της Χαρτς

50' Σουτ του Γεωργέα έξω απο την περιοχή, ο Γκόρντον έπεσε και μαζεψε την μπάλα

45+1' Έναρξη δευτέρου μέρους

(Εικόνα πρώτου ημιχρόνου)

Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ σε αυτό το πρώτο ημίχρονο έχοντας χάσει πολλές ευκαιρίες και η διαφορά της με την Χαρτς είναι φανερή αγωνιστικά και ποιοτικά, με τον Σέζαρ και τον ίβιτς να είναι οι κορυφαίοι σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, χωρίς όμως να έχουν τις βοήθειες που θα περίμεναν από τον Έμερσον. Αγχωμένη παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στο διάστημα 15-25 με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τον Λαγό να δείχνει εκτός κλίματος. Η Χαρτς προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις να βγει μπροστά, έκανε δυο ευκαιρίες με τον Μολ και τον Χάρτλει, αλλά μετά την αποβολή του Μπρεγιέ, έδειξε νευρικότητα και έχασε τις ισορροπίες της μέσα στον αγώνα, γλιτώνοντας αρκετές φορές το γκολ, με την άμυνα της να δείχνει σαστισμένη

45+1 Λήξη πρώτου ημιχρόνου

**Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

45' Ωραίο δυνατό σουτ του Ίβιτς απο πολύ μακριά η μπάλα πέρασε όμως πάνω απο τα δοκάρια του Γκόρντον

41' Κίτρινη κάρτα στον Μικολιούνας

39' Καταπληκτική απόκρουση του Γκόρντον σε φοβερό σουτ του Σέζαρ λίγο έξω απο την περιοχή, βγάζοντας την μπάλα σε κόρνερ

37' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λυμπερόπουλο που ανενόχλητος απο πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά μετά απο κόρνερ του Σέζαρ, αλλά αυτή πέρασε μόλις αουτ απο το αριστερό δοκάρι του Γκόρντον που έμεινε άγαλμα

29' Κοκκινη κάρτα στον Μπρεγιέ(δεύτερη κίτρινη) για αγκωνιά πάνω στον Λυμπερόπουλο σε διεκδικηση κεφαλιάς

26' Καρφωτή κεφαλιά του Χάρτλει απο το ύψος του πέναλντι, μετά απο κεφαλιά πάσα του Τσεσνάουσκις, μετά απο εκτέλεση πλαγίου του Νίλσον απο τα δεξιά, ο Χιώτης όμως είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο όχι στους Σκωτσέζους, πραγματοποιώντας μια πολύ ωραία απόκρουση

25΄Κίτρινη κάρτα στον Μπρεγιέ

25' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λαγός βρέθηκε μέσα στη περιοχή μετά απο όμορφη μπαλιά στο κενό χώρο απο τον Καπετάνο, έκανε το σουτ σχεδόν ανενόχλητος, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω στο σώμα του Γκόρντον

***Οι φίλοι της ΑΕΚ εμψυχώνουν την ομάδα τους φωνάζοντας συνεχώς συνθήματα

16' Κίτρινη κάρτα ο Λυμπερόπουλος

15' Μεγάλη ευκαιρία για την Χαρτς με τον Μολ που δέχτηκε την πάσα απο τον Μικολιούνας στο κενό χώρο , βρέθηκε μόνος του με τον Χιώτη αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα οι παίκτες της ΑΕΚ να προλάβουν να διώξουν

13' Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Καπετάνο που έπιασε την κεφαλιά απο το ύψος του πέναλντι απο το κόρνερ του Σέζαρ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Γκόρτνον

10' Η ΑΕΚ έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, δεν μπορεί όμως να βρει τους κατάλληλους διαδρόμους προς την εστία του Γκόρντον

7΄Ωραίο σουτ του Λυμπερόπουλου έξω απο την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Γκόρντον

6' Κίτρινη κάρτα στον Νίλσον(Χαρτς)

4' Σουτ του Μικολιούνας μέσα απο την περιοχή και δεξιά, αλλά ο Δέλλας πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έβαλε το πόδι του

1' Έναρξη αγώνα

Μικρά-μικρά απο το ΟΑΚΑ

21:40 Πέντε λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα ανακοινώνονται απο τα μεγάφωνα οι ενδεκάδες των δυο ομάδων, ενώ οι φίλοι της ΑΕΚ είναι περίπου 50.000 πλέον

21:30 Περίπου 40.000 κόσμος βρίσκεται στο ΟΑΚΑ ένα τέταρτο πριν την έναρξη του αγώνα και συνεχώς μπαίνει κόσμος στο γήπεδο

21:19: Στο γήπεδο βρίσκονται μέχρι στιγμής 20.000 φίλοι της ΑΕΚ. Υπάρχει έντονη κίνηση γύρω από το ΟΑΚΑ.

20:10 Δύο πούλμαν με φιλάθλους της Χαρτς (περίπου 100) έφτασαν στο ΟΑΚΑ. Οι οπαδοί των Σκοτσέζων εισήλθαν στο Ολυμπιακό Στάδιο και κάθισαν στις θέσεις τους, απλώνοντας τρεις σημαίες. Δύο της Σκωτίας και μια της Αγγλίας.
**Οι οπαδοί της Χαρτς έχουν μια μεγάλη ελληνική σημαία με το σήμα της Χαρτς

21:05 βγήκε η αποστολή της ΑΕΚ και χειροκροτήθηκε

21:05 βγήκε η Χαρτς και αποδοκιμάστηκε
(Για την Χαρτς κάνουν προθέρμανση όλοι οι παίκτες που είναι στην αποστολή),

**Στα video Wall παίζουν στιγμιότυπα από παλιά ευρωπαίκά παιχνίδια της ΑΕΚ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Λ. Σ. Φερέρ): Χιώτης, Παουτάσο, Τσιρίλο, Δέλλας, Γεωργέας, Έμερσον, Ίβιτς, Λαγός, Λυμπερόπουλος, Σέζαρ, Καπετάνος

Χαρτς (Β. Ιβανάουσκας): Γκόρντον, Νίλσον, Πρέσλεϊ, Μπέρα, Φύσσας, Μικολούνας, Μπρεγιέ, Χάρτλεϊ, Μακάν, Τσεσνάουσκις, Μολ

Διαιτητής: Γ. Μπασκάκοφ

(Πριν τον αγώνα)

Όλα για το σεντόνι

Με προίκα το υπέρ της 2-1 από το πρώτο παιχνίδι, την ένθερμη συμπαράσταση 40.000 και πλέον οπαδών της και σύμμαχο την πολύ υψηλή- για τους μη συνηθισμένους Σκοτσέζους-θερμοκρασία, η ΑΕΚ καλείται να σφραγίσει απόψε στις 21:45 (MEGA) την πρόκριση στους ομίλους του Champions League και την παρουσία της στην κλήρωση που θα γίνει το απόγευμα της Πέμπτης (19:00). Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα μπορεί να δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ελληνική ομάδα, ωστόσο ο Λορένσο Σέρα Φερέρ ζήτησε από τους παίκτες του προσοχή και σεβασμό στον αντίπαλο, καθώς επίσης και τη νίκη, παρά το γεγονός πως η ομάδα του προκρίνεται ακόμη και με ήττα (0-1). Ο Ισπανός τεχνικός θέλει από το πρώτο λεπτό επιθετική διάθεση, ώστε οι παίκτες του να εκμεταλλευτούν τα κενά που θα αφήσουν οι Σκωτσέζοι, που επιζητούν δύο γκολ. Ταυτόχρονα ζητά προσοχή στην άμυνα, αφού ένα γκολ θα αναθαρρήσει τους φιλοξενούμενους. Άπαντες έχουν αντιληφθεί πλήρως τη σημασία του αγώνα για την ομάδα, τόσο από πλευράς αγωνιστικών στόχων και πρεστίζ, όσο και από οικονομικής άποψης.

Σχήμα Εδιμβούργου

Η προετοιμασία της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με προπόνηση το απόγευμα της Τρίτης και χωρίς απρόοπτα της τελευταίας στιγμής. Την εκγύμναση των «κιτρινόμαυρων» (που διήρκησε μια περίπου ώρα) παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ομάδας, Ντέμης Νικολαΐδης και ο τεχνικός διευθυντής, Ιλια Ιβιτς, οι οποίοι μίλησαν με τους παίκτες και τους ευχήθηκαν καλή επιτυχία στο αποψινό παιχνίδι. Παρών στο ΟΑΚΑ ήταν και ο τεχνικός σύμβουλος της ΑΕΚ Γενς Μπάνγκσμπο, ο οποίος ήρθε από τη Δανία για το ματς με τη Χαρτς.

Στα αγωνιστικά, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ έδειξε πως προσανατολίζεται στη χρησιμοποίηση της ενδεκάδας που παρέταξε στον πρώτο αγώνα, στις 9 Αυγούστου, με μοναδική αλλαγή (αναγκαστικά) αυτή στη θέση του τερματοφύλακα, όπου ο Διονύσης Χιώτης θα πάρει τη θέση του Στέφανο Σορεντίνο. Αυτοί που αναμένεται να ξεκινήσουν σε διάταξη 4-2-3-1 είναι οι Χιώτης, Παουτάσο (δεξί μπακ), Γεωργέας (αριστερό μπακ), Δέλλας, Τσιρίλο (κεντρικό αμυντικό δίδυμο), Εμερσον, Ιβιτς (αμυντικό χαφ), Λαγός (δεξί χαφ), Σέζαρ (αριστερό χαφ), Λυμπερόπουλος (κρυφός επιθετικός) και Καπετάνος (σέντερ φορ).

Στην αποστολή περιλαμβάνονται ακόμη οι Αραμπατζής, Παπασταθόπουλος, Λάκης, Πλιάτσικας, Κυριακίδης, Τζιωρτζιόπουλος, Μόρας, Καμπάνταης και Τόζερ. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Σορεντίνο, Αλεξόπουλος, Κονέ, οι ανέτοιμοι Ζήκος (συνεχίζει τη θεραπεία του στο Μονακό) και Ουντέζε, οι μη έχοντες δικαίωμα συμμετοχής στα προκριματικά του Champions League Μαντούκα και Ντελίμπασιτς, καθώς και ο Χετεμάι, ο Σαπάνης (που δεν υπολογίζεται από τον Φερέρ) και ο τέταρτος γκολκίπερ Φυσέκης.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία για τους Σκοτσέζους

Να εξαντλήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης στους ομίλους του Champions League θα προσπαθήσουν οι παίκτες της Χαρτς. Οι Σκοτσέζοι γνωρίζουν πολύ καλά πως το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα έχει μειώσει αισθητά τις ελπίδες τους, ωστόσο δεν είναι διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα και να πέσουν αμαχητί. Ο Βάλντας Ιβανάουσκας, που είναι υπό αμφισβήτηση και ενδεχόμενος αποκλεισμός ίσως τον βρει… άνεργο, αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με 4-4-2.
Απών θα είναι ο τραυματίας Μπέντναρ και ο τιμωρημένος Αγκουιάρ. Ο Πόσπισιλ χτύπησε στο ματς με τη Ρέιντζερς, αλλά μάλλον θα παίξει απόψε (αν δεν αγωνιστεί θα διεκδικήσουν τη θέση του οι Έλιοτ και Πινίγια). Ο ηγέτης της μεσαίας γραμμής, Πολ Χάρτλεϊ, πιθανότατα θα ξεκινήσει, ωστόσο είναι άγνωστο αν καταφέρει να βγάλει όλον τον αγώνα, αφού μόλις το Σάββατο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση αγωνιζόμενος ως αλλαγή στο ματς με τη Ρέιντζερς μετά από τρίμηνη αποχή λόγω τραυματισμού. Στο τέρμα της Χαρτς θα είναι ο Γκόρντον, δεξί μπακ θα είναι ο Νίλσον, ο Φύσσας θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας, οι Πρέσλεϊ και Μπέρα θα βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας, οι δύο κεντρικοί χαφ θα είναι οι Μπρεγιέ και Χάρτλεϊ, ο Τσεσνάουσκας θα αναλάβει τα καθήκοντα του δεξιού χαφ, ο ΜακΚαν του αριστερού χαφ και οι Γιανκάουσκας και Πόσπισιλ θα αποτελέσουν το επιθετικό δίδυμο. Για την ομάδα του Εδιμβούργου ευχής έργον θα ήταν να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να αγχώσει την ΑΕΚ και να κάνει το πρώτο βήμα για τη μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητής του μεγάλου αγώνα θα είναι ο Γιούρι Μπασκάκοφ. Ο 42χρονος Ρώσος ρέφερι θεωρείται μετά τον Βαλεντίν Ιβανόφ ο πιο έμπειρος στη χώρα του και έχει το σήμα της FIFA από το 1999. Το πρώτο του διεθνές ματς ήταν το Ελλάδα-Κύπρος 2-1, σε επίπεδο Παίδων των 1998, και έχει σφυρίξει και το Ελπίδων του 2001 ανάμεσα στη «γαλανόλευκη» και την Αγγλία (νίκη με 3-1 στη Λεωφόρο). Από το 2004 είναι στη λίστα των διαιτητών του Champions League