Γενικά

Εκεί πάντως παίζει ο Μπαρμπαρούσης

Στην Ελλάδα τον έχουμε δει λίγο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, στην εθνική Νέας Ζηλανδίας, ο Κώστας Μπαρμπαρούσης είναι από τα βασικά στελέχη της ομάδας γι’ αυτό και την Τετάρτη έπαιξε ακόμα ένα 90 λεπτο, σε φιλική αναμέτρηση με την Κίνα.

Η ομάδα του ήρθε ισόπαλη 1-1, με τον ίδιο να αγωνίζεται σε όλη την αναμέτρηση, χωρίς να κάνει κάτι αξιοσημείωτο, με τον συμπατριώτη του Γουντ (44') να ισοφαρίζει το γκολ του Ζάο Πενγκ (32').

Και μπορεί στην εθνική του να είναι αναντικατάστος, ωστόσο στις εν Ελλάδι υποχρεώσεις του με το «τριφύλλι» μόνο βασικό δεν τον λες. Μέχρι τώρα στη Σούπερ Λίγκα έχει μόλις τρεις συμμετοχές σε δέκα αγωνιστικές, μετρώντας συνολικά 154’. Αγωνίστηκε 94’ στη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό (1-0). Έπαιξε 57’ στην ισοπαλία (1-1) με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ χρησιμοποιήθηκε για τρία λεπτά στη νίκη επί της ΑΕΚ (1-0)