Τον…καταδίκασε!

Μεγάλη νίκη μέσα στην Νίκαια επί του Ιωνικού με 1-3 πέτυχε ο Εργοτέλης με τα πράγματα πλέον για την ομάδα του Ινάσιο να είναι πολύ δύσκολα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια αφού είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία βγαίνοντας πολύ γρήγορα στην κόντρα. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε με τον Ογκνιένοβιτς, ωστόσο οι Νικαιώτες έφεραν τον αγώνα στα ίσια με τον Νατσούρα. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Καραγεωργίου «ξύπνησε» και κατάφερε σχετικά εύκολα αρχικά με τον Τζούνιορ και μετά με τον Χατζί να φτάσει σε αυτό το εντυπωσιακό 1-3 και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, καταδικάζοντας παράλληλα την ομάδα του Ιωνικού.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη και η εκτελεστική δεινότητα του Ογκνιένοβιτς, έφερε στο πρώτο μέρος τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 0-1. Στα πρώτα 20 λεπτά ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Πόζα. Αντίθετα η ομάδα του Κραγεωργίου ήταν αυτή που ήταν πιο επικίνδυνη, αφού έβγαινε πολύ γρήγορα στην…κόντρα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 10΄ για τον Εργοτέλη, όταν ο Μελισάς έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο νεοαποκτηθείς Ραμίρεζ έδιωξε εντυπωσιακά. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν πολύ κακό, με αρκετές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων και αρκετά λάθη εκατέρωθεν.

«Μίλησε» ο Ογκνιένοβιτς! Ήταν το 31ο λεπτό, όταν ο Πέριτσα Ογκνιένοβιτς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Οι παίκτες του Εργοτέλη συνδυάστηκαν όμορφα, ο νεοαποκτηθείς επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» βρέθηκε σε καλή θέση και με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Μετά το τέρμα των «κιτρινόμαυρων», ο Ιωνικός προσπάθησε να βγει μπροστά έτσι ώστε να φέρει το ματς στα ίσια, ωστόσο ο Καραγεωργίου είχε στήσει πολύ καλά την ομάδα του και δεν μπορούσε να απειληθεί κρατώντας εύκολα αυτό το 0-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιωνικού μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο να γυρίσουν το παιχνίδι-τελικό για αυτούς. Από την άλλη πλευρά, ο Εργοτέλης όπως ήταν φυσικό κοιτούσε περισσότερο την άμυνα αφού είχε το αποτέλεσμα και προσπαθούσε να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα.

Μετά τα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου που δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο, το ματς από εκεί και πέρα πήρε…δαιμονισμένο ρυθμό με δύο δοκάρια για τις δύο ομάδες. Το πρώτο όταν όταν ο Ντα Κόστα εκτέλεσε το φάουλ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ραμίρεζ και το δεύτερο λίγα δευτερόλεπτα μετά, όταν οι παίκτες του Εργοτέλη έφυγαν γρήγορα στην κόντρα, ο Ογκιένοβιτς πέρασε την μπάλα στον Μελισσά, αυτός έκανε το σουτ ωστόσο αυτή βρήκε το δοκάρι.

Λύτρωση για τον Ιωνικό. Η ομάδα του Ινάσιο έψαχνε το γκολ από την έναρξη του δευτέρου μέρους και το πέτυχε. Ήταν το 65ο λεπτό, όταν ο Φαγκουέιρο έκανε το κόρνερ και ο Νατσούρας με κεφαλιά νίκησε τον Πόζα κάνοντας το 1-1 για τον Ιωνικό. Μετά την ισοφάριση, η ομάδα του Καραγεωργίου φαίνεται πως «ξύπνησε» και δεν άργησε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα λοιπόν, οι «κιτρινόμαυροι» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Κεφαλούκος έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Τζούνιορ με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Εργοτέλη παγώνοντας για δεύτερη φορά τους γηπεδούχους.

Η χαριστική βολή ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν ο Χατζί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 1-3. Το τέλος του ματς βρήκε τους «κιτρινόμαυρούς» να πανηγυρίζουν μια εντυπωσιακή νίκη ενώ αντίθετα τα πράγματα πλέον για τους Νικαιώτες είναι πολύ δύσκολα…

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ιωνικός(Ινάσιο):Ραμίρεζ, Οφρυδόπουλος, Ζαβάνιο ,ΝταΚόστα, Γκούτμαν, Λετιέρι, Ουκάρ, Νατσούρα, Παβιό, Φαγκουέιρο, Ονουάτσι.

Εργοτέλης(Καραγωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Μελισσάς, Ίαχτσουκ, Τζούνιορ, Μιλάντι, Κένεντι, Χατζί, Ογκνιένοβιτς, Τάσιτς.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)
Βοηθοί: Γενναίος (Αθηνών), Καλαιτζίδης (Αθηνών)