Champions League

LIVE: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΑΛΚΜΑΑΡ 1-0 (Τελικό)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 την Άλκμααρ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Δυσκολία στην επιθετική ανάπτυξη για τους «ερυθρόλευκους» που αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στις επιθέσεις των Ολλανδών. Παρακολουθήστε από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90+2' Λήξη του αγώνα.

85’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Όσκαρ πέρασε στη θέση του Τοροσίδη.

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονάρντο άφησε τη θέση του στον Στολτίδη.

79' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης δέχτηκε την μπαλιά του Ζαϊρί από τα δεξιά και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

77' Αλλαγή για την ολλανδική ομάδα. Ο Πελέ πέρασε αντί του Ελ Χαμντάουι.

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μήτρογλου στη θέση του Ντιόγο.

72’ Αλλαγή για την Άλκμααρ. Ο Λιξ αντί του Ντα Σίλβα.

68' Καμία ένδειξη ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να δημιουργήσει κάτι καλό.

63' Η Άλκμααρ ισορρόπησε το παιχνίδι και έχει εκείνη τώρα την πρωτοβουλία των κινήσεων.

58' Πολύ καλό σουτ του Ντα Σίλβα, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

56' Πιέζουν οι γηπεδούχοι, αναγκάζοντας τον αντίπαλο να περιορίσει τις επιθετικές του προσπάθειες...

51' Επιθετικά ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

40' Σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά, η κεφαλιά όμως του Ντιόγο δεν ήταν καλή και πέρασε άουτ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα της Άλκμααρ.

35' Οι Ολλανδοί βγήκαν στην αντεπίθεση και έχουν κρατήσει τον Ολυμπιακό πίσω από τη σέντρα.

30' Πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις οι φιλοξενούμενοι, σχεδόν πάντα προβληματίζουν την τετράδα της άμυνας του Ολυμπιακού.

25’ Πιέζουν οι Πειραιώτες, αναγκάζοντας τους Ολλανδούς να κρατηθούν πίσω και να περιορίσουν τις επιθέσεις τους.

20' Προβληματα στην άμυνα των Ολλανδών έχουν εντοπίσει οι "ερυθρόλευκοι" και επιχειρούν να ανέβουν στην κόντρα για να φτάσουν στην περιοχή τους.

15' Το παιχνίδι έχει "ανοίξει" τα τελευταία λεπτά και ο Ολυμπιακός προσπαθεί να απειλήσει.

9' Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκμααρ. Ο Ντε Μπελέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά η προσπάθεια του Μάρτενς μπροστά από τον Νικοπολίδη δεν είχε θετική κατάληξη για τους Ολλανδούς.

6' Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1' Εναρξη της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Μπράβο, Ντιόγο (75' Μήτρογλου), Ζαϊρί, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λεονάρντο (82' Στολτίδης), Λεντέσμα, Τοροσίδης (85' Όσκαρ).

ΑΛΚΜΑΑΡ: Ρομέρο, Γιάλιενς, Μορένο, Ποκόνιολι, Μέντες ντα Σίλβα (72' Λιξ), Σάαρς, Ελ Χαμνταουί (77' Πελέ), Μάρτενς, Ντε Μπελέ, Μοϊσάντερ, Χόλμαν.