Champions League

Αποκλεισμός στα πέναλτι από την Κοπεγχάγη για τη Σπάρτα Πράγας, περιμένει Ντινάμο ή ΑΕΚ

Μετά από φοβερό ματς που έληξε και 3-3 στην παράταση, η Κοπεγχάγη νίκησε 4-2 στα πέναλτι τη Σπάρτα Πράγας, με τους Τσέχους να παίζουν στα playoffs του Europa League με τον ηττημένο του Ντινάμο-ΑΕΚ.

Απίθανο ματς στην Πράγα, όπου η Κοπεγχάγη έμεινε στο 3-3 με τη Σπάρτα μετά από 120' αγώνα και εντέλει νίκησε 4-2 στα πέναλτι, στέλνοντας τους Τσέχους στα playoffs του Europa League - όπου θα παίξει με τον ηττημένο του Ντινάμο Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ.

Ο Λάρσον έβαλε μπροστά τους Δανούς μόλις στο 1’, με τους γηπεδούχους να ζορίζονται και να φτάνουν εντέλει στην ισοφάριση με τον Μπιρμάντσεβιτς στο 80’. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου έγινε... χαμός!

Δύο φορές πήρα το προβάδισμα η Σπάρτα, με Λάτσι (105’) και Ολατούντζι (107’), ισάριθμες απαντήσεις βρήκε η Κοπεγχάγη με τον Κλάεσον (105+3’, 112’). Κάπως έτσι είχαμε... ρουλέτα, όπου η Σπάρτα είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες και οι φιλοξενούμενοι 4/4.

Έτσι, οι Δανοί πήραν το εισιτήριο για την επόμενη προκριματική φάση του Champions League, όπου περιμένει η Ράκοφ.

Η τρομερή ομάδα των -βασικών- Στράτου Σβάρνα & Γιάννη Παπανικολάου έκανε το 2/2 ενάντια στον Άρη Λεμεσού νικώντας τον 1-0 με γκολ του Τούντορ στο 49’ και εξασφάλισε έτσι το εισιτήριο για τα playoffs.

Η δε Κλάκσβικ βρήκε τον... μάστορά της κόντρα στη Μόλντε, που επικράτησε 2-0 της ομάδας από τα Νησιά Φερόε στην παράταση και συνεχίζει στα playoffs, όπου θα παίξει με τη Γαλατασαράι (1-0 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με γκολ του Ικάρντι στο 24’).

Στην Ελβετία, η Σερβέτ πάλεψε για μία ακόμη υπέρβαση όμως έμεινε στο 1-1 (22’ Κουτέσα – 50’ Τάβερνιερ) με τη Ρέιντζερς και παράλληλα εκτός συνέχειας, την ώρα που η Αϊντχόφεν επικρατούσε 3-1 (32’ Φέιρμαν, 39’ Ντε Γιονγκ, 85’ πέν. Πέπι – 26’ Μπέβινγκ) με ανατροπή της Στουρμ Γκρατς και εξασφάλιζε την πρόκριση με συνολικό σκορ... 7-2.

Στον επόμενο γύρο, «τζερς» και Ολλανδοί θα κοντραριστούν για μία θέση στους ομίλους.

Τέλος, η Μακάμπι Χάιφα θα ανταμώσει με τη Γιουνγκ Μπόις, καθώς επιβλήθηκε 3-1 (29’ Πιερό, 45+2’ Σαμπιά, 90+3’ Ντέιβιντ – 85’ Τόλιτς) της Σλόβαν Μπρατισλάβας και πέρασε με το εντυπωσιακό συνολικό σκορ 5-2.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού γύρου (στην παρένθεση το συνολικό σκορ)

Άρης Λεμεσού-Ράκοφ 0-1 (1-2)
Μακάμπι Χ.-Σλόβαν Μπρ. 3-1 (5-2)
Σπάρτα Πρ.-Κοπεγχάγη 3-3, 2-4 πέν. (4-4)
Μόλντε-Κλάκσβικ 2-0 παρ. (3-2)
Ντινάμο Ζ.-ΑΕΚ 1-2
Γαλατασαράι-Ολίμπια Λ. 1-0 (4-0)
TSC- Μπράγκα 1-4 (1-7)
Σερβέτ-Ρέιντζερς 1-1 (2-3)