Champions League

Πάει CL χωρίς Γιουνάιτεντ; Ντεπάι!

Την… ποδοσφαιρική τάξη αποκαθιστά ο Μέμφις Ντεπάι! Με δυο γκολάρες και μια ασίστ, ο Ολλανδός υπέγραψε το 3-1 επί της Μπριζ, που σχεδόν επαναφέρει τη Μαν. Γιουνάιτεντ στους ομίλους του Champions League

Ένας χρόνος χωρίς Champions League είναι πολύς για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ισχύει κι απ’ την ανάποδη βέβαια: Ένας χρόνος χωρίς Γιουνάιτεντ είναι πολύς και για το… Champions League. Όπως και να ‘χει, φαίνεται ότι αυτοί οι μήνες ήταν απλώς ένα διάλειμμα.

Βγάζοντας χαρακτήρα απ’ τα παλιά -κι αναδεικνύοντας έναν πρωταγωνιστή από το μέλλον- οι «κόκκινοι διάβολοι» τούμπαραν 3-1 την Μπριζ και βρίσκονται μια ανάσα απ’ την επιστροφή στους ομίλους.

Παρόλο που ο Κάρικ έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών του Φαν Χάαλ (βάζοντας λανθασμένα το πόδι σε εκτέλεση φάουλ και πετυχαίνοντας αυτογκόλ στο 8’) εκείνοι βρήκαν τον τρόπο ν’ αντιδράσουν. Ή μάλλον ένας εξ αυτών -ο Μέμφις Ντεπάι βρήκε τον τρόπο ν’ αντιδράσει. Και τι τρόπο…

Πρώτα με φοβερό σόλο (που εξέθεσε δυο αντιπάλους στο 13’) και σουτ στην απέναντι γωνία. Κι έπειτα με μια ακόμα γκολάρα (φαλτσαριστό σουτ έξω απ’ την περιοχή) που γύρισε το ματς πριν καν βγει το ημίχρονο.

Από ‘κει και πέρα το σκηνικό πολιορκίας που στήθηκε ήταν θέμα χρόνου ν’ αποδώσει. Έστω κι αν χρειάστηκε… αρκετό χρόνο. Για όλο το δεύτερο 45λεπτο λοιπόν η Μπριζ άντεχε. Αμυνόταν αποτελεσματικά στις επιθέσεις που κατά κύματα δεχόταν σε ορισμένα διαστήματα. Ακόμα κι όταν έμεινε με δέκα εξαιτίας (σωστής) αποβολής του Μέκελε, φάνηκε ότι θα έφευγε μ’ ένα σκορ ελπίδας. Αμ δε…

Ο Ντεπάι είχε άλλη άποψη. Και άλλον τρόπο αυτή τη φορά να την εκφράσει. Αντί για σουτάρα λοιπόν, προτίμησε μια συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Φελαϊνί. Κι εκείνος -πιάνοντας στις καθυστερήσεις μια εντυπωσιακά καλοζυγισμένη κεφαλιά για τον όγκο τρίχας που κοσμεί το κρανίο του- έδωσε προβάδισμα που θα πρέπει ν’ αυτοκτονήσει για να χάσει στη ρεβάνς η Γιουνάιτεντ.