Europa League

Γιαγκελόνια - Άρης 1-2 (Τελικό)

Με φόντο την πρόκριση στα play-off του Europa League, ο Άρης αντιμετώπισε στο μακρινό Μπιάλιστοκ την πολωνική Γιαγκελόνια, στην πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Με δύο γκολ του Κάλβο στο 4' με πέναλτι και στο 6' ο Άρης επικράτησε 2-1. Μείωσε για τους Πολωνούς ο Γκρζίμπ στο 24'. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr!

Με φόντο την πρόκριση στα play-off του Europa League, ο Άρης αντιμετώπισε στο μακρινό Μπιάλιστοκ την πολωνική Γιαγκελόνια, στην πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Με δύο γκολ του Κάλβο στο 4' με πέναλτι και στο 6' ο Άρης επικράτησε 2-1. Μείωσε για τους Πολωνούς ο Γκρζίμπ στο 24'.

90'+4' Λήξη της αναμέτρησης με τον Άρη να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και να αποκτά το προβάδισμα για την πρόκριση.

89' Μεγάλη ευκαιρία για την Γιαγκελόνια. Ο Μπιάλιστοκ βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη αλλά το πλασέ του πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Έλληνα πορτιέρο.

81' Αλλαγή για την Γιαγκελόνια. Ο Μακουτσέφσκι στη θέση του Φρανκόφσκι.

79' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη, ο Ναφτί αποχωρεί από το ματς και στη θέση του μπαίνει ο Πρίττας.

68' Και δεύτερη αλλαγή για τον Άρη, ο Kόκε αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του μπαίνει ο Κασναφέρης.

64' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, ο Tσεσνάουσκις παίρνει τη θέση του Κάλβο.

- Πελαγοδρομεί ο Άρης στην άμυνα, η οποία παρουσιάζει σημαντικές αδυναμίες.

59' Αλλαγή για τη Γιαγκελόνια, ο Λάτο εκτός αγώνα, στη θέση του ο Μπούρκχαντ.

50' Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+6' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Πιέζει η Γιαγκελόνια τα τελευταία λεπτά.

41' Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο.

37' Κίτρινη κάρτα στον Τσέζαρεκ.

30' Η πολωνική ομάδα έχει «ξυπνήσει» μετά το τραγικό ξεκίνημά της στο ματς, ο Άρης, όμως, παρά το γκολ που δέχτηκε, παραμένει κυρίαρχος του αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Δυνατό σουτ του Κάλβο έξω από την περιοχή της πολωνικής ομάδας, ασταθής απόκρουση του Σαντομιέρσκι, πετάχτηκε ο Τσέζαρεκ, έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ της Γιαγκελόνια είπε «όχι» με τα πόδια.

24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ, που μειώνει σε 2-1. Σέντρα του Γκροσίτσκι από δεξιά, «κοιμήθηκε» η άμυνα του Άρη και ο Γκρζίμπ, ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.

22' Αλλαγή για τη Γιαγκελόνια, ο Έρμες στον αγώνα στη θέση του Λέφτσουκ, ο οποίος έχει πολλά νεύρα...

- Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, ο Άρης έχει βάλει γερά θεμέλια πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

18' Απόλυτος κυρίαρχος ο Άρης στο ματς

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, που διπλασιάζει τα τέρματά του πολύ νωρίς!!! Έκπληκτική σέντρα του Νέτο από δεξιά, ο Κάλβο βρέθηκε στην «καρδιά» της άμυνας των Πολωνών και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0 για τους «κίτρινους», πετυχαίνοντας το δεύτερο, προσωπικό του γκολ.

- Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Άρης.

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ο Κάλβο αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα και ευστοχεί.

3' Πέναλτι για τον Άρη κερδίζει ο Τσέζαρεκ, που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της πολωνικής ομάδας.

- Με τη μαύρη εμφάνισή του αγωνίζεται ο Άρης, άσπρα φοράει η πολωνική ομάδα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γιαγκελόνια (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σαντομιέρσκι, Καστσελάν, Λέφτσουκ, Σκέρλα, Κούπισζ, Γκροσίτσκι, Λάτο, Ράνγκελ, Νοραμπουένα, Φρανκόφσκι, Γκρζίμπ

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο, Τόχα, Τσέζαρεκ, Κόκε, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Μισέλ

ΓΗΠΕΔΟ: Miejski
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έσπεν Μπέρνστερ (Νορβηγία)