Αγγλία

Γουέστ Χαμ-ός! (video)

Κι άλλο «χαστούκι». Το επεισοδιακό ματς στο «Boleyn Ground» (με αποβολές Μουρίνιο-Μάτιτς) έβγαλε νικήτρια την Γουέστ Χαμ, που ήταν τυχερή και «σκότωσε» στο τέλος την Τσέλσι, 2-1. Νέα νίκη για Ρανιέρι.

Δεν μπορεί να βρει την ηρεμία της με τίποτα φέτος η Τσέλσι. Αυτή τη φορά έπεσε… θύμα της Γουέστ Χαμ, που πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά στο «Boleyn Ground» για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ζάρατε. Τα… αίματα άναψαν στο 37’, όταν η κεφαλιά του Ζουμά δεν μέτρησε κυριολεκτικά (σωστά) για χιλιοστά όπως αποδεικνύει και το goal line technology.

inner

Ο Μουρίνιο έγινε έξαλλος και ο διαιτητής του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το έργο των «μπλε» έμοιαζε με βουνό, αφού έχασαν και τον Μάτιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα (44’). Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με κοντινό σουτ του Κέιχιλ (56') ύστερα από κόρνερ, όμως τα «σφυριά» ήταν αποφασισμένα να μην αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η συνεχής -αλλά όχι πάντα ουσιαστική- πίεση έφερε αποτελέσματα και ο Άντι Κάρολ στο 79ο λεπτό νίκησε με κεφαλιά τον Μπέγκοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Από τα υπόλοιπα ματς των 17.00, για την 10η αγωνιστική της Premier League, η Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι πέτυχε νέα νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. «Ζορίζουν» επικίνδυνα τα πράγματα για τον Τιμ Σέργουντ στον πάγκο της Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες» ηττήθηκαν 2-1 στην έδρα τους από την Σουόνσι.

Μεγάλο «διπλό» για την Γουότφορντ στο «Britannia». Η ομάδα του Κίκε Φλόρες, με τον Χολέμπας εκτός αποστολής, νίκησε και την… ρέντα της Στόουκ και πανηγύρισε το «τρίποντο», 2-0. Σημαντικότατη εκτός έδρας επικράτηση και για την Γουέστ Μπρομ κόντρα στη Νόριτς (1-0).