Αγγλία

Έχασε τα άχαστα στο φινάλε η Λούτον κόντρα στην Έβερτον και η Νότιγχαμ Φόρεστ... χαμογελά!

Η Λούτον πάλεψε στο φινάλε να κλέψει τη νίκη από την Έβερτον, όμως έμεινε στο εντός έδρας 1-1 και πλέον η Νότιγχαμ Φόρεστ... χαμογελά στη μάχη των δύο ομάδων για την παραμονή στην κατηγορία!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Kenilworth Road» με την οποία άνοιξε η 36η αγωνιστική της Premier League, με τις Λούτον και Έβερτον να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 24' με πέναλτι του Κάλβερτ-Λιούιν, προτού απαντήσουν οι «καπελάδες» με τον Αντεμπάγιο επτά λεπτά αργότερα.

Όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη να πάρουν το τρίποντο, η καλή άμυνα των «ζαχαρωτών» δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, ακόμα και στο φινάλε, όταν είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Κάπως έτσι, η Λούτον ανέβηκε στους 26 βαθμούς, όσους έχει και η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία αύριο (04/05) αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ουραγό, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, και με νίκη, μπορεί να ξεφύγει στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, δύο στροφές πριν το φινάλε!