Αγγλία

Από εξάρα σε πεντάρα η Άρσεναλ - Ανάσα για Νότιγχαμ, την… πάτησε η Τότεναμ!

Η Άρσεναλ διέλυσε με 5-0 την Μπέρνλι εκτός έδρας και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή. Σπουδαία νίκη για Νότιγχαμ, εντός έδρας ήττα για την Τότεναμ από τη Γουλβς.

Από εξάρα σε πεντάρα η εκπληκτική Άρσεναλ! Λίγες ημέρες μετά το 6-0 επί της Γουέστ Χαμ, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Μπέρνλι εκτός έδρας (0-5) και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους «κανονιέρηδες» αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Έντεγκααρντ άνοιξε το σκορ, με τον Σάκα στο 41’ με πέναλτι να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και επί της ουσίας να κλειδώνει το τρίποντο. Η Άρσεναλ μπήκε φουριόζα και στο δεύτερο μέρος, με τον Σάκα να σκοράρει ξανά στο 47’ για το 3-0. Ο Τροσάρ πήρε τη σκυτάλη για να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ στο 66’, με τον Χάφερτς στο 78ο λεπτό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Νίκη-ανάσα για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία λύγισε με 2-0 τη Γουέστ Χαμ και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Αβονίγι μετουσίωσε σε προβάδισμα την ασίστ του Ντομίνγκες, με τον Μαυροπάνο να βλέπει όλο το παιχνίδι από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Στην τετράδα επέστρεψε η Άστον Βίλα, η οποία πέρασε από την έδρα της Φούλαμ (1-2), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Γουλβς στην έδρα της Τότεναμ, σοκάροντας το σύνολο του Άνχε Ποστέκογλου που έπεσε πέμπτο.

Η Νιούκαστλ με τη σειρά της κατάφερε στις καθυστερήσεις να γλιτώσει το… κάζο από την Μπόρνμουθ, σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).