Αγγλία

Έστησε... πάρτι στο Σέφιλντ και παρέμεινε στο κόλπο για την Ευρώπη η Μπράιτον

Η Μπράιτον σάρωσε με 5-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Πάντα στο κόλπο για την ευρωπαϊκή έξοδο η Μπράιτον, που επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 5-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και σκαρφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Ένα σκληρό φάουλ του Χόλγκεϊτ έφερε την κόκκινη κάρτα και το αριθμητικό πλεονέκτημα για τους «γλάρους» μόλις στο 13’, με την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι να το εκμεταλλεύεται άμεσα.

Επτά λεπτά μετά την αποβολή, ο Μπουονανότε άνοιξε το σκορ από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 24’ ήρθε και το 2-0 για την Μπράιτον με τον Γουέλμπεκ!

Οι «λεπίδες» είδαν να τους ακυρώνεται –χωρίς προφανή λόγο- τέρμα λίγο πριν το ημίχρονο και εντέλει δεν κατάφεραν ποτέ να ξαναμπούν στο ματς, με τους φιλοξενούμενους, αντιθέτως, να φτάνουν σε ακόμα τρία γρήγορα γκολ (75’ αυτ. Ρόμπινσον, 78’, 86’ Αντινγκρά) για το τελικό 5-0, που άφησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα τους ηττημένους.