Αγγλία

Λύγισε τη Νιούκαστλ και πήρε τη ματσάρα των... μεσαίων στρωμάτων η Τσέλσι!

Βασιζόμενη στο πολύ καλό της δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι επικράτησε 3-2 στο πολύ ωραίο παιχνίδι με τη Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και την προσέγγισε στον έναν βαθμό και με ματς λιγότερο.

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι, η οποία επικράτησε 3-2 υποδεχόμενη τη Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τη δεδομένη ποιότητά τους, η οποία φυσικά δεν αντικατοπτρίζεται στη βαθμολογική τους συγκομιδή. Εξάλλου, επρόκειτο για ένα… ντέρμπι μεσαίων στρωμάτων, με τους «μπλε» (11οι, 39β.) να πηγαίνουν στο -1 από τη 10η Νιούκαστλ, έχοντας και ματς λιγότερο.

Πολύ ωραίο παιχνίδι, λοιπόν, με την Τσέλσι να προηγείται νωρίς-νωρίς (6'), με τον Τζάκσον να κάνει την προβολή με τακουνάκι μετά το σουτ του Πάλμερ. Η ομάδα του Έντι Χάου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ίσακ να πλασάρει εξαιρετικά από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 43'.

Παρόλα αυτά, η Τσέλσι είχε πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, εξαργυρώνοντάς το με το πολύ ωραίο τελείωμα του Πάλμερ στο 57' και την, ακόμα πιο ωραία, ατομική ενέργεια του Μούντρικ στο 76'. Το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς, βέβαια, σημείωσε ο Μέρφι με σουτάρα στο 90' ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας. Γκολ βέβαια που, ελέω και έλλειψης χρόνου, δεν κατέστη αρκετό για κάτι περισσότερο στη Νιουκάστλ, η οποία επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα.