Κύπρος

Stop στην Ομόνοια!

Μακριά από τη νίκη σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι έμεινε η Ομόνοια, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα. Καταιγιστικός ο Απόλλων Λεμεσού, 4-0 την Αναγέννηση Δερύνειας.

Την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος, έχασε η Ομόνοια, που ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι, που έχουν μόλις μια νίκη σε τέσσερα παιχνίδια μακριά από το γήπεδό τους, προηγήθηκαν στο 71ο λεπτό με τον Ντάρμπισιρ, αλλά δεν το χάρηκαν ιδιαίτερα. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τσαμπούρης σκόραρε για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, ο Απόλλων επέστρεψε στις επιτυχίες σε βάρος της ουραγού Αναγέννησης Δερύνειας. Ο κυπελλούχος Κύπρου ήταν καταιγιστικός, φτάνοντας στην εντυπωσιακή νίκη με σκορ 4-0. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό ο Γκιέ, ενώ ο Μάγκλιτσα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκαν άλλα δύο γκολ. Στο 59’ ο Παπουλής τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της Λεμεσού και επτά λεπτά αργότερα, ο Βινίσιους διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, στο τρίτο ματς της αγωνιστικής, η Καρμιώτισσα συνέχισε την ανοδική της πορεία, καθώς επικράτησε 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, που την έχουν φέρει πλέον στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Όρντος στο 60ο λεπτό.